Château Cos d’Estournel, ze swoimi 91 hektarami, zajmuje poczesne miejsce wśród posiadłości, które znalazły się w słynnej klasyfikacji bordoskiej z 1855 roku. Z tak silnymi fundamentami, jego sława i siła oddziaływania na miłośników wina przetrwały do dziś, chociaż na przestrzeni wieków zmieniali się właściciele. 

Château Cos d'Estournel

Na szlaku win z lewego brzegu Żyrondy to obowiązkowy przystanek nie tylko ze względu na wina, ale również z powodu przykuwających wzrok zabudowań z orientalnymi akcentami. Założyciel posiadłości, Louis Gaspard d’Estournel urodził się w 1762 roku, za panowania Ludwika XV. Miał słabość do egzotycznych podróży, w szczególności do Indii. Nie dziwi więc fakt, że piaskowe mury zamku zdobią orientalne sztukaterie, reliefy, oryginalnie zdobione drzwi, wieżyczki i charakterystyczne pagody oraz figury lwów i słoni. COS w dialekcie gaskońskim oznacza „kamienne wzgórze“ ale też jest nazwą miejscowości, z której pierwszy właściciel zamku pozyskał dziewicze krzewy, które posłużyły do obsiania dokupowanych sukcesywnie parceli.

Już w 1811 roku zasadzone w posiadłości krzewy caberneta i merlota przeszły osobną winifikację. Z roku na rok poprawiała się jakość produkowanych win. Starania Louisa Gasparda, aby ukochane wzgórze uczynić mekką dla kochających najwyższej próby wina przynosiły efekty. Wina z Cos d’Estournel zdobyły w niedługim czasie wysoką renomę, osiągając niebotyczne ceny. Dzięki temu oraz licznym przyjęciom celebrującym jego osiągnięcia jako podróżnika, Louis stał się znany jako „Maharadża Saint-Estèphe”. Chociaż dożył sędziwego wieku 91 lat, nie dane mu było doczekać słynnej klasyfikacji bordoskiej, która włączyła jego dzieło życia do panteonu największych producentów z Medoc.

Château Cos d'Estournel

Zmarł w roku 1853, na dwa lata przed swoim największym sukcesem. Już rok wcześniej rozpoczęła się wędrówka wspaniałej posiadłości z rąk do rąk. Kolejnymi właścicielami byli: londyński bankier Charles Cecil Martyns (1853-1869r.), arystokratyczna rodzina Errazu (1869-1889), bracia Hostein (1889-1917), kolejne pokolenia rodziny Ginestet- znanych bordoskich negocjantów (1917-2000). Od roku 2000 Château Cos d’Estournel należy do Michela Reybier’a, który ogromnym wysiłkiem finansowym unowocześnił winiarnię, wyposażając ją w najnowocześniejszy sprzęt służący do winifikacji.

Sprawdź ofertę win od producenta Château Cos d’Estournel >