Chile jest znane z majestatycznych gór – Andów, najbardziej suchego miejsca na ziemi – pustyni Atakama, destylatu z winogron – pisco, smakowitych empanadas de pino oraz z wyśmienitego wina. Jednak winorośl nie jest rdzenną roślinnością dla tego kraju, bowiem pierwsze nasadzenia pojawiły się tu dopiero w XVI wieku.
Historia chilijskiego winiarstwa sięga XVI wieku i hiszpańskich podbojów. Pierwsze winorośle zostały przywiezione i zasadzone przez konkwistadorów i katolickich misjonarzy. Chile jest jednym z niewielu krajów wolnych od filoksery, szkodnika, który zniszczył większość winorośli –głównie w Europie – pod koniec XIX wieku. W Chile, naturalna izolacja kraju – wysoki łańcuch górski, pustynia Atakama i Ocean Spokojny, stanowiła barierę przed żarłoczną mszycą. Tutejsi winiarze przez wiele pokoleń wytwarzali wina, głównie z odmiany país. Do niedawna były to masowo produkowane, komercyjne wina czerwone. Na szczęście Chile przeżywa obecnie rewolucję winiarską. Coraz większy nacisk jest kładziony na manifestowanie terroir, poprzez nasadzenia odpowiednich odmian winorośli oraz zrównoważone, ekologiczne rolnictwo. Tradycyjne, europejskie odmiany winogron zostały wprowadzone do uprawy w połowie XIX wieku, a w ciągu ostatnich 30 lat nastąpił ogromny wzrost eksportu chilijskiego wina. Warto zwrócić uwagę na wina od tamtejszych producentów np. De Martino.
De Martino to jeden z większych producentów wina w Chile, działający przeszło 80 lat, zdecydowanie godny uwagi. Winiarnia została założona w 1934 roku, w regionie Maipo przez włoskich imigrantów, obecnie jest zarządzana przez czwarte pokolenie rodziny De Martino, Marco Antonio i Sebastiana. Od początku firma szybko się rozwijała i dziś produkuje wina na terenie całego kraju, pozyskując winogrona z około 350 winnic. Winnica rodziny De Martino była pierwszą w kraju, która zaczęła oznaczać i eksportować wino z uprawianego tu szczepu carmenère.
Wyjątkowo duża ilość nasłonecznienia oraz ciepła w chilijskich regionach winiarskich, wraz z chłodzącymi wpływami Oceanu Spokojnego (od zachodu) oraz Andów (od wschodu), tworzy idealne warunki do uprawy winorośli. Zróżnicowanie geograficzne Chile pozwala na wytwarzanie szerokiej gamy win – od orzeźwiających, lekkich win białych po skoncentrowane i złożone wina czerwone. Chile ma dość nietypową topografię. Kraj jest długi na 4300 km, a szeroki zaledwie na 180 km. Rozciąga się od pustyni Atakama na północy po lodowce w Patagonii (na południu), na wschodzie znajduje się masyw Andów. Andy odgrywają znaczącą rolę w uprawie winorośli, ponieważ stanowią naturalną barierę, która chroni winnice przed trudnymi warunkami pogodowymi, ponadto topniejący śnieg z górskich szczytów jest źródłem wody, potrzebnej do nawadniania winnic.
W Chile wyróżniamy następujące regiony winiarskie: na północy kraju Coquimbo, Aconcagua, w środkowej części znajduje się Dolina Środkowochilijska, a na południu Sur (region południowy).
Najbardziej na północ wysuniętym regionem winiarskim jest Coquimbo, w którego skład wchodzą trzy podregiony: Dolina Elqui, Dolina Limari i Dolina Chopa. Gorącą północ cechuje stosunkowo niewielka możliwość uprawy winorośli, za to powstają tam wina wysokiej jakości. Odpowiednie warunki do uprawy winorośli znajdują się w dolinach Coquimbo, pomiędzy pustynią Atakama a Oceanem Spokojnym. Niska ilość opadów sprawia, że uzyskujemy zdrowe winogrona, wolne od chorób grzybiczych. Doliny są bardzo wydajnymi obszarami upraw chardonnay i sauvignon blanc, m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnej irygacji.
Aconcagua znajduje się 100 km na północ od stolicy Chile – Santiago. Nazwa tego regionu pochodzi od najwyższego szczytu obu Ameryk – Aconcagua (6962 m). Region dzieli się na podregiony: Dolinę Aconcagua, Dolinę Casablanki i Dolinę San Antonio. Na dnie dolin występują jedne z najwyższych temperatur w Chile. To właśnie tu znajdują się uprawy czerwonych winogron, takich jak cabernet sauvignon, carmenère czy syrah. W ostatnich latach wzrosła ilość nasadzeń w wyższych partiach dolin oraz bliżej wybrzeża. Powstające tam wina posiadają mniej tanin, alkoholu i są lżejsze.
Znajdującą się na południe od stolicy, Dolinę Środkowochilijską dzielimy na cztery podregiony: Dolinę Maipo, Dolinę Rapel, Dolinę Curicó, Dolinę Maule. Uważa się, że w Dolinie Maipo narodziło się chilijskie winiarstwo. W związku z tym, że jest to najstarszy region winiarski Chile, winogrodnicy posiadają wieloletnie doświadczenie w uprawie winorośli i potrafią wytwarzać subtelne i delikatne wina, pomimo używania potężnych szczepów, takich jak cabernet sauvignon, cabernet franc, carmenère, czy malbec. Z Doliny Curicó, gdzie przecierano szlaki chillijskiego winiarstwa, uprawa rozprzestrzeniła się na całe Chile. Dolina Rapel posiada dwa mikrokilmaty oraz zróżnicowane gleby, dzięki czemu możemy znaleźć tu szeroki wybór win. W Dolinie Maule głównymi uprawianymi szczepami są carmenère i país. País, którego synonimem jest mission, to najstarsza uprawiana w Ameryce Południowej odmiana winorośli, właśnie z niej narodziły się pierwsze winnice w Chile.
Do południowego regionu winiarskiego Chile należą podregiony Bío-Bío, Dolina Itata, Dolina Malleco. Panuje tu chłodny klimat z dużą ilością opadów, sprzyja to uprawie białych odmian winorośli, choć jednocześnie istnieje ryzyko występowania chorób grzybowych. Sur (region południowy) to jeden z najbardziej kapryśnych pogodowo regionów w całym Chile. Najczęściej uprawianym szczepem jest tu sauvignon blanc, z którego wytwarza się rześkie i owocowe wina. Chardonnay, riesling, muscat, pinot noir i cinsault z tego regionu dadzą nam wina o dobrej kwasowości, złożoności i unikatowym charakterze, a to za sprawą zróżnicowanych rodzajów gleb, znajdziemy tu glinę, granit oraz piasek.
W ostatnich latach przemysł winiarski Chile odnotował znaczny wzrost. Chile jest jednym z dziesięciu największych producentów wina na świecie.
Wiele chilijskich winiarni przyjęło zrównoważone i organiczne praktyki produkcji wina, jednocześnie wiele winnic posiada certyfikat organicznej lub biodynamicznej uprawy.
Rodzimy dla Francji szczep carmenère obecnie występuje w Europie w niewielkich ilościach. Swoje drugie życie otrzymał za to w Chile i jest używany do produkcji czołowych win chilijskich. Winogrona z odmiany carmenère łatwo osiągają dojrzałość w ciepłym, suchym klimacie Chile. Z carmenère produkuje się wina o intensywnym, rubinowym kolorze i aromatach ciemnych owoców, takich jak: czarna porzeczka i jeżyna. W winach z tego szczepu znajdziemy także nuty czekolady i czarnego pieprzu.
W Chile produkowane są przeróżne wina. Najpopularniejsze są wina wytrawne, jednak możemy tu również spotkać wina z wyższą zawartością cukru resztkowego, które także cieszą się uznaniem konsumentów.
W Kondrat Wina Wybrane posiadamy selekcję znakomitych win chilijskich. Klasyczne cabernet sauvignon, carmenère, a może nietypowe cinsault? Na pewno chilijskie wina przypadną Wam do gustu!
A jakie będzie Twoje ulubione wino chilijskie?
Paulina Jaworska
Przez wiele lat mieszkając w Londynie i pracując w branży gastronomicznej, chłonęła różne kultury, kuchnie świata, aż na dobre zajęła się winem. Jako sommelier w topowym klubie członkowskim miała okazję poznawać najlepsze wina świata. Wróciła do Polski z misją dzielenia się swoją pasją… najlepiej przy kieliszku dobrego wina.