Gazpacho, danie rolników z hiszpańskich winnic, oryginalnie było przyrządzane z chleba, wody i oliwy. Jednak gdy w Polsce właśnie mamy wysyp soczystych i dojrzałych pomidorów, na myśl przychodzi oczywista wersja tej zupy. Gazpacho z malinówek jest daniem wyjątkowo prostym i sycącym. W smaku łączy słodycz pomidorów i ostrość oliwy z papryczką chili. Serwowane jest, jak to chłodnik, prosto z lodówki, najlepiej w towarzystwie rześkiego tempranillo. Jak przygotować pyszne, domowe gazpacho? Swoim przepisem podzielili się z nami Łukasz i Jacek z Winnych Kucharzy.
Składniki
- 1 kg pomidorów malinowych
- 1 kg papryki czerwonej (najlepiej węgierskiej)
- 3 ogórki gruntowe
- 1 cebula
- 2 łyżki oliwy z chili
- sok z limonki
- garść malin
- sól, pieprz
- oliwa
Przygotowanie
Pomidory sparzyć wrzątkiem, delikatnie obrać ze skórki i pokroić na kawałki. Paprykę kroimy na połówki, wycinamy gniazda nasienne, kładziemy na blachę i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Gdy papryka zacznie miejscami się podpiekać, wyjmujemy, studzimy, kroimy na kawałki i wrzucamy do pomidorów. Dodajemy obrane, pokrojone ogórki i cebulę, wlewamy oliwę z chili. Na tym etapie fani ostrych smaków mogą dodać dwa ząbki czosnku. Ci, którzy preferują łagodniejszą wersję, ostrość chili przełamią dorzucając maliny. Wszystko razem blendujemy na gładką masę, przecieramy przez sito i doprawiamy sokiem z limonki. Szczelnie zamykamy w szklanymy naczyniu i wkładamy do lodówki. Gazpacho jest dobre po kilku godzinach, choć najlepiej smakuje po 24h.
Podawanie
Tradycyjne gazpacho podajemy polane oliwą z posiekanymi ziołami. Dodajemy sól i pieprz do smaku, kilka malin do dekoracji. Dobrym uzupełnieniem mogą być też pokrojone w kromki, grillowane bułeczki własnego wypieku.
Łączenie z winem
Jeśli jesteśmy już w malinowych klimatach, do gazpacho polecamy wino o intensywnym zapachu truskawek i porzeczek. Doskonale nada się tu Reina de Castilla Isabelino Rosado Rueda DO, różowe wino na bazie szczepu Tempranillo, o młodzieńczym i żywiołowym temperamencie. Schłodzone do temperatury 12 °C będzie świetnie pasować do zimnych dań.
Autorzy: Łukasz Panfil & Jacek Puzinowski
kucharze projektu Winni Kucharze w Bydgoszczy
Fot. Luksemburk
Już widzę modyfikację: paprykę w całości należy spalić na grillu na węgiel (nie ma się co bać, miąższ się nie spali, a jedynie skóra), następnie usunąć spaleniznę a do gazpacho dodać pozostały miąższ, usunąwszy również pestki.
Szanowny Panie,
Dziękujemy za ciekawą propozycję modyfikacji przepisu :-)