Prezenty

Prezenty wybrane na święta

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa zamówień powyżej 349 zł

Odbiór osobisty KWW

Darmowy odbiór osobisty w 9 sklepach stacjonarnych

Odbiór osobisty FedEx

Odbiór osobisty w blisko 4000 punktów FedEX

Dołącz do WG

Dołącz do WinoGrono i kupuj do 40% taniej

Nagrody za polecenia

Nagrody za polecenia znajomym

Outlet win

Kupuj do 20% taniej w outlecie

Jesteś zainteresowany ofertą?
Skontaktuj się z nami!
Restauracje, kawiarnie, sklepy
Wino i prezenty dla firm
Przemysław Jurycki
tel. 668 671 390
oferty@mkondrat.pl
przemyslaw.jurycki@mkondrat.pl
Jesteś zainteresowany ofertą?
Skontaktuj się z nami!
tel. 668 671 008
sklep@mkondrat.pl
(pon.-pt. w godzinach 9:00-17:00)
Oferta dla firm
Przemysław Jurycki
tel. 668 671 390
oferty@mkondrat.pl
przemyslaw.jurycki@mkondrat.pl
19 stycznia 2015

Ile jest prosecco w prosecco?

Anglicy i Włosi bardzo się od siebie różnią i ciężko znaleźć jakieś oczywiste podobieństwa między nimi. Jedni jeżdżą lewą stroną, mają paskudną pogodę, słyną z byle jakiego jedzenia i świetnych muzyków. Drudzy jeżdżą prawą stroną (ale za to jak wariaci), mają bajkowy klimat, a ich jedzeniem zachwyca się cały świat. Muzyką – niekoniecznie… Jest jednak coś, co połączyło te narody poza dość oczywistą miłością do piłki nożnej. To zamiłowanie do prosecco – cudownego włoskiego wina musującego.

bisol3

I trzeba powiedzieć, że z prosecco jest podobnie, jak z piłką nożną. Futbol wymyślili Anglicy, ale to Włosi trzy razy byli mistrzami świata (Anglicy tylko raz, i to tylko wtedy, gdy sami zorganizowali mundial). Prosecco wymyślili Włosi, a Anglicy próbują zmieniać odwieczne zasady. Znacie Włochów – nie mogło im się to spodobać!

Prosecco święci światowe sukcesy. Od pewnego czasu sprzedaje się go więcej niż produkowanego przez Francuzów szampana. I właśnie ta szybko rosnąca sprzedaż spowodowała kłopoty. Otóż bywalcy niektórych angielskich pubów rozsmakowali się we włoskich bąbelkach do tego stopnia, że wolą je od słynnych brytyjskich piw. Właściciele lokali sprowadzają więc skrzynki pełne butelek prosto z regionu Conegliano-Valdobbiadene. Niektórzy jednak szukają oszczędności i zamawiają z Włoch tańsze wino musujące w beczkach. Nalewają je później z nalewaka, podobnie jak piwo. Kłopot w tym, że twierdzą, iż sprzedają prosecco.

Producenci prosecco pożalili się więc włoskim władzom, a te poszły na skargę do Komisji Europejskiej. Ta pogroziła angielskim restauratorom palcem. „Inspektorzy pojawili się w pubach i restauracjach, informując właścicieli, że sprzedawanie prosecco z nalewaka jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej, które nakazuje dbać o legalność produktu i interesy klientów” – powiedział rzecznik Brytyjskiej Federacji Piwa i Pubów w rozmowie z BBC.

Tymczasem Luca Giavi, dyrektor Konsorcjum Prosecco DOC tłumaczy, że nie chodzi o widzimisię Włochów. „Jeśli prosecco jest sprzedawane z nalewaka, to nie jest to prosecco. To wino musi być podawane prosto z butelki. Orzeczenie komisji Europejskiej z 2009 roku mówi jasno, że prosecco może być sprzedawane wyłącznie w tradycyjnych szklanych butelkach” – wyjaśnia cytowany przez BBC Giavi.

bisol2

Popularność prosecco w Anglii stale rośnie. Nic więc dziwnego, że włoscy producenci bronią swoich interesów. Angielscy restauratorzy muszą albo sprowadzać oryginalne prosecco, albo sprzedawać jego odpowiednik z beczki, ale pod inną nazwą. Tak, jak Marcus Hilton, właściciel pubu w Wakefield, który wino z nalewaka sprzedaje jako „frizzante DP1754”. A klientom bąbelki uderzają do głowy niezależnie od nazwy.

O autorze

Iwona Tarnowska-Ciosek

Iwona Tarnowska-Ciosek

Nigdy nie ma dość odkrywania: nowych miejsc, smaków, doznań, ludzi. Pasjonatka żeglowania, miłośniczka dogów niemieckich i fanka jazdy konnej, która co pół roku znajduje sobie nowe hobby. Bo życie jest za krótkie, żeby ciągle pić to samo wino.

Artykuły autora

A to już czytałeś?

Polecamy wina

Wino Giusti Rosalia Extra Dry Prosecco DOC
Dostępnośćduże ilości
60,00 zł
Rezerwuj Bydgoszcz:dostępny
Katowice:niedostępny
Rezerwuj Kraków:dostępny
KRAKÓW – BARAWINO:niedostępny
Rezerwuj Poznań:dostępny
Rezerwuj Przemyśl:dostępny
Rezerwuj Warszawa:dostępny
Rezerwuj Warszawa - Muślinowa:dostępny
Rezerwuj Wrocław:dostępny
Rezerwuj Zielona Góra:dostępny
Wino Tosti Atelie Prosecco Extra Dry
Dostępnośćbrak
61,00 zł
Bydgoszcz:niedostępny
Katowice:niedostępny
Kraków:niedostępny
KRAKÓW – BARAWINO:niedostępny
Poznań:niedostępny
Przemyśl:niedostępny
Warszawa:niedostępny
Warszawa - Muślinowa:niedostępny
Wrocław:niedostępny
Zielona Góra:niedostępny

Zestawy

Polecamy zestaw

Coraz bliżej Święta
Dostępnośćkilkadziesiąt sztuk
410,00 zł
369,00 zł
Najniższa cena z 30 dni sprzed obniżki: 377,00 zł
-10%