Falafel, tradycyjna potrawa kuchni bliskowschodniej, która w pierwszej chwili nie kojarzy się z typowymi połączeniami wino-jedzenie. Na szczęście w kuchni niemal każda kompozycja jest dozwolona i warta wypróbowania. Dlatego do naszych kotlecików z ciecierzycy dodaliśmy plasterki koziego sera i sos porzeczkowy przygotowany na bazie czerwonego wina.
Składniki
- ciecierzyca
- cebula, czosnek
- kumin rzymski (kmin)
- garść kolendry lub pietruszka
- oliwa
- kozi ser
- 500 g czarnych porzeczek
- 0,7 l czerwonego wina
- miód
- cynamon lub wanilia
Falafel
Przygotowanie zaczynamy od namoczenia ciecierzycy. Cieciorkę dzień wcześniej zalewamy dużą ilością wody z odrobiną sody oczyszczonej. Miękką cieciorkę mielimy młynkiem do mięsa, dodając do mielenia niewielką ilość cebuli i czosnku. Następnie solimy, pieprzymy i dodajemy utarty wcześniej w moździerzu kumin rzymski (kmin). Dodajemy niewielką ilość posiekanej kolendry lub pietruszki.
Masę mieszamy ręcznie i formujemy z niej malutkie falafele w formie spłaszczonych cylindrów. Smażymy na złoto z dwóch stron na oliwie. Kładziemy na ręcznik papierowy i odsączmy z tłuszczu.
Sos porzeczkowy
Wsypujemy ok. 500 g czarnych porzeczek do rondelka, podlewamy delikatnie wodą i dusimy pod przykryciem. Gdy owoce oddadzą sok i stworzą jednolitą masę, przecedzamy je przez drobne sito. W osobnym rondlu redukujemy ok. 0,7 litra czerwonego wina. Do zredukowanego wina dodajemy odcedzony sok porzeczkowy. Doprawiamy do smaku miodem i nutą cynamonu lub wanilii.
Podawanie i łączenie z winem
Falafele umieszczamy na talerzu, a na nich układamy krążki miękkiego, dojrzewającego koziego sera. Ser posypujemy cukrem trzcinowym i przypalamy palnikiem do creme brulee, aby utworzyć karmel. Przekąskę podajemy z dodatkiem sosu porzeczkowego na bazie zredukowanego czerwonego wina. Przy takim połączeniu smaków dobrze sprawdzą się wina różowe lub delikatne pinot noir.
Autorzy: Łukasz Panfil & Jacek Puzinowski
kucharze projektu Winni Kucharze w Bydgoszczy
Komentarze (0)