Zapraszamy Państwa do udziału w serii wyjątkowych wydarzeń – degustacje, które poprowadzi Małgorzata Sułek z udziałem gości specjalnych!
Poza obecnością winiarzy we własnej osobie, wina ze swojego portfolio zaprezentuje osobiście przedstawiciel słoweńskich producentów Damian Buraczewski, który poprowadzi degustację wraz z Małgorzatą Sułek. Nie da się ukryć, że będzie to premiera jedyna w swoim rodzaju!
W Warszawie 4.04 zapraszamy na kolację degustacyjną: ZAPISY
W Krakowie 7.04 zapraszamy na degustację + przekąski: ZAPISY
Lista degustowanych win:
Ducal Sontia Styria 2018
Moro Malvazija Goriska Brda 2020
Ducal Renski Styria rizling 2018
Bordon Evin rosé Słoweńska Istria 2020
Moro Galop Goriska Brda 2016
Bordon Bon d’Or Słoweńska Istria 2016
Winiarstwo w Słowenii – winorośl uprawia się w Słowenii od czasów antycznych. Winnice zajmują 18 550 ha. W Mariborze rośnie 450 letnia winorośl, uznawana za najstarszy żyjący okaz vitis vinifera na świecie. W słoweńskim winiarstwie widoczne są wpływy austriackiego winiarstwa na wschodzie, włoskiego na zachodzie i francuskiego na południu kraju.
Słoweńskie wina – produkuje się zarówno ze szczepów międzynarodowych jak i lokalnych. Większość producentów to niewielkie rodzinne winnice, a wytwarzane w nich wina charakteryzują się wysoką jakością i niskimi seriami. Klimat i ukształtowanie terenu sprawiają, że winorośl ma w Słowenii idealne warunki do rozwoju aromatów w swoich owocach. Na straży jakości produkowanych win stoi surowe prawo winiarskie.
Moro – rodzinna winnica znajdująca się w prestiżowym mikroregionie Goriška brda (wł. Collio). Renoma regionu wynika z unikalnego położenia i ukształtowania terenu. Zaledwie 10 km friulinskiej równiny dzieli Wzgórza Gorycjańskie od wybrzeża Adriatyku na południu. Na północy natomiast region opiera się o Alpy. W ten sposób tworzy się unikalny mikroklimat, który przez wieki był fundamentem renomy tutejszych win. Winnicę Moro prowadzi rodzina Jakončič. Gospodarują na 7 ha, z których rocznie produkują ok. 50 000 litrów wina.
Bordon – rodzinna winnica znajduje się w północnej części Półwyspu Istria, zaledwie 6 km od wybrzeża Adriatyku. Klimat śródziemnomorski sprawia, że grona wspaniale dojrzewają. Winnica Bordon była pierwszą na tym obszarze, która zaczęła stosować w uprawie rozwiązania ekologiczne. O sam certyfikat ekologiczny starali się późno i uzyskali go dopiero w 2017 roku. Skupiają się głównie na lokalnych odmianach: refošk i malvazija. Winnica zajmuje 12 ha, z których produkuje się rocznie ok. 50 000 litrów wina. W 2019 roku stery w gospodarstwie od ojca Borisa przejął syn Jan.
Ducal – pięknie położona winnica znajduje się na północ od Mariboru, tuż przy granicy z Austrią. Nowoczesna bryła budynku skrywa ponad 100 letnie serce – stara piwnica została zachowana i obudowana w postmodernistycznym stylu. Takie są także wina Ducal: nowoczesne i bezkompromisowe, ale ich rdzeń stanowią szczepy od stuleci uprawiane w Styrii. Mitija Lo Duca wraz z synem Timem, przebojem wdarli się do winiarskiej ekstraklasy w Słowenii, choć nie pochodzą z winiarskiej rodziny. Zawdzięczają to talentowi, ciężkiej pracy i otwartej głowie. Swoje wina tworzą w sposób radykalnie odmienny od sąsiadów, stawiając na późny zbiór i ograniczenie owoców na krzaku (0,5 kg). Efekt jest wspaniały: wina oddają charakter mikrolokacji, a przy tym zachowują cechy szczepu, są precyzyjne, kompleksowe, z miłą mineralno-kwaskową świeżością i wspaniałym balansem. Od 2016 roku winnica posiada certyfikat ekologiczny.
Zapoznaj się z regulaminem.
Jeżeli chcesz sprawić niespodziankę bliskiej osobie, kup zaproszenie na degustację w prezencie, a my wyślemy zaproszenie w Twoim imieniu (zaproszenie w formie PDF wysyłane drogą e-mail).
Balbina Kościelska
Doświadczenie w sprzedaży, marketingu, komunikacji i IT zdobywała mieszkając w Nowej Zelandii i Australii. Po powrocie do kraju, jej uwaga skupia się na podróżach gastronomicznych i doznaniach smakowych importowanych i krajowych win. W codziennej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas kursów WSET 2 i WSET 3.