W zestawie jest 12 wytrawnych, czerwonych win. Reprezentują różne kraje i szczepy. Będą idealne dla miłośników wyrazistych win, którzy cenią różnorodność i wybierają wino do różnych okazji. Wybrane tytuły pochodzą z państw Nowego i Starego Świata. Są wśród nich Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja, Argentyna i USA. Zestaw charakteryzuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Solidne wino iberyjskie z krwi i kości, czuć w nim i wyraźną beczkę, i soczysty, dojrzały owoc. Nowa kastylijska apelacja przynosi wiele satysfakcji. Wino leżakowało przez cztery miesiące w beczkach, głównie z francuskiej dębiny. Ma głęboką barwę i apetyczny aromat. Goździki i lukrecja z nieco balsamicznym charakterem odsłaniają nuty konfiturowych porzeczek i jagód. W ustach żywe, nieprzesłodzone, z wyczuwalną strukturą garbnika. Kulturalna równowaga. Dość uniwersalne i plastyczne, nadaje się do serów, potraw z grilla, zapiekanek warzywnych i mięsno-warzywnych.
Sympatyczny i pociągający trunek z charakterem, dobrze zrobiony bez użycia beczki. Nos mocno korzenny, z charakterystycznymi dla syrah wątkami pieprzu, gałki muszkatołowej i goździków. Po zamieszaniu nuty dymne i nieco ukryte słodkich owoców, wiśni i żurawin. Na podniebieniu gładkie, wyszlifowane garbniki, dzięki czemu całość pije się przyjemnie. Finał krótki, zdecydowanie pestkowy. Przyjazne wino do serów lub niezbyt ciężkiego grilla.
Rodzinna posiadłość od sześciu pokoleń pracująca nad poprawą jakości dziś święci triumfy dobrze zrobionym winem. Kupaż szczepów merlot (55%), cabernet sauvignon (30%) i malbec (15%) godnie reprezentuje winnicę połączeniem elegancji z owocowością. Przedłużona maceracja i kilkanaście miesięcy dojrzewania odbywają się w kadziach fermentacyjnych. Wino jest zrównoważone, wagi średniej. Wyczuwa się truskawki, wiśnie, porzeczki. W ustach krągłość, wtopione taniny urozmaicają smak, lecz bez żadnej szorstkości. Dobre do codziennych posiłków, szczególnie bazujących na drobiu.
Tradycyjny kupaż peryferyjnej Estremadury z francuskim akcentem. Doskonale dojrzałe grona dają pełne owocowej słodyczy wino. Uprawa winorośli bliska organicznej. W aromatach zdecydowanie i ekspresyjnie objawia się siła owocu. Skojarzenia idą w stronę soczystych wiśni oraz suszonych śliwek. Przy tym dla urozmaicenia dochodzi lekko korzenny akcent, zawdzięczany dodatkowi modnej odmiany syrah. Smaczne i krzepkie, dobrze komponuje się z wędliną i łagodnym serem.
Soczysty owocem, elegancki garbnikiem i nieskomplikowany, autentyczny, taki właśnie powinien być argentyński malbec. Ten od Bousqueta może być wzorcowy! Sadzony ręką francuskiego winiarza w piaszczystej glebie Tupungato, już po kilku latach pokazał klasę, a dziś, po kilkunastu, jest w coraz lepszej formie! Wino jest harmonijne, subtelnie wsparte beczką, skupia się na ekspresji owocu. Purpurowa suknia, lekko przydymiony nos odsłania nuty pestkowe śliwek, czereśni i wiśni. W ustach żywy, soczysty, lekko ściągający. Liczne nagrody zasłużone.
Biesiadna nazwa i etykieta wina wskazują jego najlepsze wykorzystanie – do obiadu! Poprawne, proste wino stołowe ze środkowej Italii. Rubinowy kolor z fioletowymi refleksami. Aromat umiarkowanej mocy, delikatnie owocowy. W ustach lekkie i żywe, nic mu nie brak. Czy to będzie zwykła pizza Margherita czy foccacia z rozmarynem, wino się sprawdzi przy stole.
Klasyka kalifornijskiego winiarstwa w swoim typowym wydaniu, czyli słoneczny cabernet o intensywnym aromacie i zdecydowanym smaku. Nos obfituje w nuty dojrzałych wiśni, śliwek, fiołków i suszonych owoców wzmocnionych wyraźnie wyczuwalnymi aromatami wanilii i czekolady pochodzącymi z dębowych beczek. Na podniebieniu dzieje się dużo. Jest wyraźna, ale nieostra tanina, przyjemna i łagodząca kwasowość oraz gładki, soczysty i konsekwentny finisz dając w rezultacie bardzo pijalne wino, które powstało właśnie po to by się nim cieszyć bez zbędnego namaszczenia.
Obsypane nagrodami, pokazuje w perfekcyjny sposób jak rosną w siłę czerwone wina z Lisboa. W kieliszku przekonuje wysyconą karminową barwą. Obietnicę dojrzałej owocowości bukietu spełnia w ustach dając przyjemną harmonię smaku. Nuty porzeczki, śliwki i wiśni, przeplatają się z korzennymi. Wszystko jest tutaj na miejscu. Średniej ciężkości strukturze pomagają wyczuwalnie słodkie taniny. Popijając z przyjaciółmi można łatwo zapomnieć o 13,5% alkoholu skrywanych pod zbalansowanym owocem. Kwasowości jest dokładnie tyle, ile potrzeba by ożywić ani za długi ani za krótki finał. Książkę kucharską polecamy otworzyć na rozdziale z pieczystym i czerpać garściami z przepisów, w których będą aromatycznie przyprawione sosy.
Choć południe Francji to nie bastion merlota, to jednak odmiana ta w winnicach Pomerols, uprawiana na kamienistej glebie z drobinami wapieni udaje się bardzo dobrze. Wino jest pełne młodzieńczego wigoru, a równocześnie gładkie i treściwe. Zebrane winogrona przechodzą dwudziestodniową macerację wydobywając esencję koloru i smaku. Wino dojrzewało w kadziach stalowych przez dwanaście miesięcy. Ujmuje skoncentrowanym bukietem o kolorystyce soczystych owoców takich jak jagody, tuskawka oraz porzeczka. Pojawiają się też mniej oczywiste aromaty takie jak mięta czy zielona, trawiasta nuta. Na podniebieniu podkreślone miękką taniną. Warto podawać w towarzystwie pieczeni i polędwiczek.
Najlepszy owoc abruzyjskiej ziemi to odmiana winorośli montepulciano. W gorącym klimacie południowej Italii winogrona uzyskują pełną dojrzałość. Tradycyjna winifikacja i dojrzewanie w kadziach. Piękna, ciemnopurpurowa barwa, z wyraźnymi łzami na ściance kieliszka. Dojrzałe słodkie owoce z przewagą wiśni i czereśni. W ustach dość gładkie, smaczne, lekko ekstraktywne. Przyjemnie ściągające. Dobry towarzysz grillowanego i smażonego mięsiwa.
Klasyczny kupaż najlepszych odmian górzystego Douro. Cenne winogrona, zahartowane w surowym klimacie regionu, zbiera się ręcznie i maceruje przed fermentacją, dla wysycenia wina ekstraktem. Rubinowa, błyszcząca suknia skrywa aromaty wiśni, morwy, także skojarzenie z galaretką owocową, oraz nuty balsamiczne i skórzane. Na języku żwawe, ściągające, przy tym z trudną do nazwania, ale wyczuwalną elegancją. Do makaronów i grillowanego mięsa drobiowego w sam raz, nie za ciężkie.
Organiczna uprawa krzewów winorośli posadzonych w latach 1992-1997. Dzięki nowoczesnym metodom uprawy nie stosuje się irygacji ani innych form sztucznego nawadniania. Ubogie, wapienne gleby pozwalają przetrwać krzewom rosnących na własnych korzeniach, z pominięciem zabiegu szczepienia. W kieliszku wino prezentuje elegancki odcień fioletu. W bukiecie przeważają jagody i maliny. Podobnie w smaku. Silna koncentracja daje w ustach poczucie owocowego wypełnienia. Wino nie ciąży, choć czuć w nim powab i siłę.