Odbiór z automatów i punktów DPD Pickpup. Sprawdź!
Nauka podstaw o winach francuskich bez wychodzenia z domu? Tak! Z zestawem „Francja od podstaw” i naszym webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy sześć tytułów, które pozwolą naukę podczas degustacji w domowym zaciszu.
W zestawie znajdują się trzy wina białe, jedno różowe i dwa czerwone. Wśród bieli jest Burgund Macon-Villages AOC, Edelzwicker z Alzacji oraz słodkie wino z Gaskonii – Miselle. Róż reprezentuje Vieux Parc z południa. Wina czerwone to Saint-Emilion z Bordeaux oraz Xavier z Doliny Rodanu. Zestaw stanowi ciekawy przegląd różnych francuskich regionów.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar o winach francuskich w piątek, 17.04 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do poniedziałku, 13.04.2020 do godziny 14:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później.
Skromniutka winiarnia założona w 1997 roku, z ledwie pięciohektarową winnicą, za to w sławnym i prestiżowym regionie prawobrzeżnego Bordeaux. Owoce z dwudziestoletnich krzewów trafiają do tradycyjnych kadzi betonowych, a następnie dojrzewają w beczkach, głównie jednosezonowych. Bukiet ewoluujący, z początku skórzany i ziemisty, przechodzi w dobrą owocowość, spod znaku pestkowych i leśnych jagód. Eleganckie na podniebieniu, delikatne w dotyku, ale z wyczuwalną podbudową zdrowych garbników.
Pełne wigoru chardonnay pochodzące z niespełna 7-hektarowej parceli usytuowanej w granicach apelacji Macon-Villages – cieplejszej i z mniejszą ilością opadów niż w wysuniętych bardziej na północ częściach regionu. Barwa blado-złota z zielonkawymi refleksami. W kieliszku bogactwo wyrazistych aromatów cytrusów i jabłek urozmaiconych doznaniem przywodzącym na myśl zapach kwiatów białego bzu. W ustach rześkie i zadziorne z dobrze wkomponowaną kwasowością. Bardzo uniwersalne wino w kontekście łączenia z potrawami. Bardzo dobrze zaprezentuje się w towarzystwie ryb morskich, risotto, zielonych sałatek i wielu przystawek.
Pod nazwą Edelzwicker kryje się tradycyjne, kupażowane, codzienne wino alzackie, wyłamujące się z hegemonii win odmianowych. Jego podstawę stanowi delikatny pinot, kwasowość zapewnia riesling, a aromat muscat. Ciekawy i złożony jest też bukiet cytrusowo-przyprawowy. Wyczuwalne są rodzynki i pigwa, brzoskwinie i karmel, z niuansami pieprzu i wanilii. Na języku gładkie i świeże, przynosi skojarzenia z jogurtem morelowym i migdałami. Średniej budowy, można podać do delikatnych dań z drobiu.
Oryginalne, słodkie wino z Gaskonii. Siłą tutejszych winnic, na dobrym i suchym podłożu piasków i iłów, są białe odmiany, takie jak lokalna manseng. Winogrona zbiera się późno, by uzyskać odpowiednią ilość naturalnej słodyczy w owocach. Fermentacja w obniżonej temperaturze. Ponad pół roku dojrzewało na osadzie drożdżowym w kadziach stalowych. Jasnozłota barwa i miły bukiet kwiatowo-cytrusowy. Spora dawka aksamitnej, miodowej w charakterze słodyczy. Można podać przed lub po posiłku, dla Francuza oczywiście pasuje do sera Roquefort, dla Polaka raczej do szarlotki. Obie wersje prawidłowe.
Rożowe z silnym akcentem korzennym, górzystego siedliska nad rzeką Orbieu. Winnice tarasowe leżą w cieniu skalistego zbocza. Dojrzałe grona maceruje się krótko, przez około cztery godziny, by tylko lekko zabarwiły wino. Stąd delikatna suknia łososiowa. Przyjemne zapachy owoców takich, jak żurawiny, maliny, poziomki i przypraw orientalnych. W ustach świeże, odrobinę śmietanowe z mineralną końcówką. Nieźle pasuje do dań kuchni egzotycznych lub śródziemnomorskiej.
Bombowa niespodzianka dla wszystkich, którym proste, codzienne wino znad Rodanu kojarzy się z delikatnym trunkiem. To côtes du Rhône jest nietypowo bogate i intensywne, popisowo skoncentrowane. To znak rozpoznawczy Xaviera Vignon, jego twórcy, charyzmatycznego enologa zakochanego w siedliskach Rodanu. W kieliszku gęste i ciemne jak grenache i syrah razem wzięte, ma zapach czereśni, dżemowo intensywny, balsamiczny, mocny. W ustach dość napakowane garbnikiem i zmysłową słodyczą owocu. Samo chce się pić.