Zestaw składa się z sześciu win, pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego. Mamy tutaj trzy białe wina z Portugalii – kwiatowe i cytrusowe Castelo do Sulco, wytrawne i owocowe Bote Branco oraz lekkie i orzeźwiające White Douro. Wina czerwone są reprezentowane przez Monastrell z gorącego Alicante, stworzone przez kobiety Tinto Cosecha oraz esencjonalne i aromatyczne La Casica del Abuelo. Całość zestawu uzupełnia książka „Winne Osobliwości”. Autorzy, czyli Małgorzata Sułek i Michał Bardel łączą siły i razem wyruszają w podróż dookoła świata wina. W poszukiwaniu najniezwyklejszych, najbardziej ekstremalnych i najdziwniejszych faktów i ciekawostek o wszystkim, co związane z winem.
Zestaw pakowany jest w standardowe pudełko kartonowe chroniące zawartość przed uszkodzeniem, które nie jest opakowaniem ozdobnym. Jeśli chcesz sprawić komuś niespodziankę, możesz podać treść życzeń podczas składania zamówienia, a my dołączymy je bezpłatnie na specjalnie przygotowanej karcie w kopercie.
Codzienne wino lizbończyków. Pochodzi z przylegającej do stolicy krainy o nazwie Estremadura, której gorący klimat łagodzi wpływ Atlantyku. Winnice położone są na łagodnych wzgórzach. Suknia o słomkowym odcieniu. Przyjemne aromaty kwiatowe dobrze komponują się z delikatnymi nutami cytrusów. Po chwili dołączają też akcenty ziołowe. W ustach wino jest rześkie, średniej budowy. Dobre towarzystwo do dań warzywnych, a także rybnych.
Za sprawą popularnego w Portugalii szczepu fernao pires, wyraźnie wyczuwalne już w zapachu owoce tropikalne, migdały i miód lipowy, decydujące o przyjemności pierwszych doznań. W ustach cechuje je delikatność a nieznaczna ale jednak wyczuwalna słodycz będąca zapewne udziałem szczepu vital, sprawia, że pije się je łatwo i z ochotą. Za elegancką stronę odpowiada około czterdziesto procentowy udział chardonnay. Całość bardzo spójna w swojej delikatnej wymowie. Nieduża zawartość alkoholu pomaga sięgać po kolejny kieliszek, szczególnie, kiedy dobrze schłodzone podamy do lekkich sałatek z owoców morza lub makaronów z drobiem.
Białe wina z pięknego krajobrazem i sławnego winami Douro to wielce oryginalna, mało znana nisza. Nawet nie chodzi o kompletnie tajemnicze, regionalne i stare szczepy, ale raczej o nietypową stylistykę, i silne piętno tutejszego terroir. Górzyste, łupkowe, z ekstremalnym klimatem. I taka właśnie jest idea serii Monte Casca: by pokazać oryginalny charakter siedliska… W winie wyczuwa się korzenność, ale i morele, brzoskwinie, gruszki, oraz białe kwiaty. W ustach jest ono pełne, gęste w fakturze, z odrobiną cytrynowej świeżości. Pasuje do miękkich serów, past i przekąsek z owocami morza.
Monastrell to rdzennie iberyjska odmiana, której matecznik pełen bardzo starych winnic znajduje się w gorącym klimacie Walencji i Alicante. To skandal tego nie wiedzieć, ale wystarczy spróbować Scandalo, które dla zaokrąglenia smaku leżakowało krótko w dużych, pięćsetlitrowych beczkach. Czekoladowo śliwkowy, ale też wiśniowy, intensywny zapach. Są też niuanse dymne i balsamiczne, podkreślające złożoność i ciepły charakter aromatu. Gładkie w ataku, średniej budowy wino, o dużej pijalności.
Już od pierwszego kontaktu przekonuje swoją młodzieńczą lekkością szczepu garnacha roja podkreśloną modnym syrah, które doskonale ożywia owoc. Zbiór ręczny pod koniec sierpnia i staranna maceracja w stalowych kadziach dają o sobie znać w butelce poprzez wyraźnie owocowy, świeży charakter. Jak na młode wino przystało, cieszy oko wyraźną purpurowo-fioletową barwą. W zapachu i smaku prym wiodą porzeczki, maliny i dojrzałe wiśnie i truskawki. Struktura jest więcej niż przyjazna dla pijalności. W ustach wino jest przyjemnie krągłe i nadspodziewanie eleganckie. Nic dziwnego, nad jego stworzeniem czuwają kobiety obdarzone dużą klasą i wyczuciem. Na talerzu zagrają dobrze grillowane mięsa przyprawione korzennymi sosami, azjatyckie potrawy słodko-kwaśne i dojrzałe sery.
Wino z winnicy przy skromnej posiadłości z 1932 roku, zwanej przez właścicieli Casa Balaguer „dziadkową szopą” (hiszp. Casica del Abuelo). Jak na Hiszpanię to żaden zabytek, ale otaczająca ją winnica w tym samym wieku, to już ewenement. Krzaki tak stare są faktycznie jak dziadkowie! Tylko cztery miesiące w dębie, by nie zagłuszyć znakomitej jakości skoncentrowanego owocu. Wyczuwa się śliwki suszone, aronię i porzeczkę, ze szczyptą ziół i balsamu. W ustach gładkie, z czytelną, dojrzałą taniną.
Najdroższe wino świata, największy winiarski oszust, najseksowniejsza winiarnia, najpiękniejszy szlak winny… i wiele więcej najniezwyklejszych faktów o świecie wina.
Małgorzata Sułek i Michał Bardel łączą siły i razem wyruszają w podróż dookoła świata wina. W poszukiwaniu najniezwyklejszych, najbardziej ekstremalnych i najdziwniejszych faktów i ciekawostek o wszystkim, co związane z winem, przemierzają glob od Tybetu, przez Mołdawię, Lichtenstein i Maroko, aż po najdalej na południe wysunięte winnice Patagonii. Nie omijając oczywiście po drodze znanych wszystkim miłośnikom wina Szampanii, Toskanii czy Bordeaux.
Na łamach Winnych osobliwości każdy może zaznajomić się z rezultatem ich śledztwa. W 100 pełnych humoru, anegdot, ekscentrycznych winiarzy i rekordowych win opowieściach dzielą się z czytelnikami fachową wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Zebrane przez nich historie zaskoczą nawet największych koneserów.
https://www.youtube.com/watch?v=aUIwtFGleFI
Format: 21,5 cm x 16,1 cm
Strony: 240
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021