Nauka podstaw o winach Nowego Świata bez wychodzenia z domu? Dokładnie tak! Z zestawem win „Nowy Świat od podstaw” i naszym webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy wina, które pozwolą na wirtualną podróż po najdalszych krajach winiarskich, poznanie ich różnorodności oraz typowych aromatów i smaków win w czasie degustacji w domowym zaciszu.
Tę podróż zaczniemy od niezwykle oryginalnego rosé z antypodów, następnie poznamy klasyczne sauvignon blanc z Nowej Zelandii w ekologicznym wydaniu. Zajrzymy do bardzo wysoko położonych winnic argentyńskich, również uprawianych ekologicznie. Amerykę Południową reprezentować będą także dwa wina chilijskie: najbardziej chilijski szczep pod słońcem Doliny Centralnej i odważne podejście do pinot noir z egzotycznego Limari. Na zakończenie born in the USA, czyli spotkanie z kalifornijskim zinfandelem.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar o winach z Nowego Świata w piątek, 15.05 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do poniedziałku, 11.05.2020 do godziny 14:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 4 dni).
Dojrzewało w betonowych tankach i starych beczkach z dębu francuskiego przez dziewięć miesięcy. Styl klasyczny dla Doliny Maipo, porównywanej z Bordeaux, ze względu na podobny, choć cieplejszy klimat i optymalne warunki glebowe dla caberneta właśnie. Głęboka, purpurowa suknia. Wśród aromatów obecne są jagody, cynamon i lukrecja. W ataku słodkawe nuty karmelu, ładnie przechodzą w cierpką porzeczkę. Wyważony, zaokrąglony posmak beczkowy.
Winnice De Martino słyną ze znakomitego wyboru siedlisk pod uprawy określonych szczepów. Odpowiedni dobór terroir dla jakości pinot noir jest szczególnie ważny. Kamienisto-gliniaste gleby doliny Limari korzystającej z wpływu Pacyfiku i Andów, spełniają swoją rolę znakomicie. Doświadczenie i pasja dają wino skrojone jak najmodniejszy garnitur. Włoski garnitur. W kieliszku ma bowiem coś z włoskiej elegancji, którą w latach trzydziestych przywieźli do Chile pierwsi przedstawiciele rodziny De Martino. Kusząca, jasna barwa pinota, jego zniewalająco owocowy zapach dojrzałych malin, wiśni i truskawek, to świeża strona tego wina. W ustach znakomity balans owocowości i lekkiej ziemistości, bez niepotrzebnie przesadnych akcentów beczkowych. Klasyk w modnym, wyważonym stylu.
Łakomym okiem łypie w stronę dobrze przyprawionego łososia i dzikiego ptactwa. Świetnie zagra z pasztetem z bażanta i kremowymi serami.
Organiczna uprawa winorośli w suchym, andyjskim klimacie na dużej wysokości; merlot to lubi! Do tego długa maceracja i kilka miesięcy w beczce wyciskają z gron wszystko co dobre. Wino ujmuje szczerością aromatów i ładną barwą fioletu. Wyczuwalne słodkie, dojrzałe śliwki i wiśnie z delikatnym akcentem przypraw korzennych. Gładkie na podniebieniu z nerwem żywej kwasowości. Dość długi finisz. Można podać do delikatnie przyrządzonych mięs, sznycli, pulpetów lub przystawek.
Zinfandel to jedna z najważniejszych odmian uprawianych w Kalifornii, do której przywędrowała z Europy na początku XIX stulecia. Z początku stosowana do produkcji prostych czerwonych i różowych win, z czasem zyskiwała popularność aż stała się jedną z ikonicznych odmian i wizytówką amerykańskiego winiarstwa. Suknia ciemno-rubinowej barwy, która kryje w sobie intensywne aromaty czereśni i śliwek podkręconych nieco pikantną nutą słodkich przypraw. Usta średniej budowy, z nienachalną taniną i gładką teksturą. Z jedzeniem można łączyć na wiele sposobów. Od steka, po aromatyczną kuchnię indyjską.
Różowe sauvignon blanc? W Nowej Zelandii, kraju śmiałych innowacji to jest możliwe! Wino Hole in the Water Blush, czyli „zarumienione”, powstało przez kupaż z niewielką ilością pinot noir. Piękna suknia w bladym odcieniu owocu granatu i klasycznie intensywny, rześki aromat owoców tropikalnych z niuansem truskawki w tle. Na podniebieniu soczyste, pełne i kwasowe. Warto spróbować do świeżych owoców morza, lub samo dla czystej przyjemności.
Sauvignon blanc pochodzące z owoców winorośli uprawianych w dolinie Wairau w regionie Malborough. Fermentacja zachodzi w niskiej temperaturze, aby zachować owocowy charakter wina. Dodatkowo dochodzi do krótkiego starzenia nad osadem z drożdży. Efekt to jasna barwa i intensywne zapachy owoców tropikalnych. W ustach koncentracja smaku i dobrze zaznaczony finisz. Doskonale pasuje do owoców morza lub jako aperitif.