Odbiór z automatów i punktów DPD Pickpup. Sprawdź!
Sześć chilijskich win od wielokrotnie nagradzanego producenta.
Winiarnia De Martino została wybrana producentem 2011 roku przez prestiżową organizację Wines of Chile. Ten wyjątkowy producent ma na swoim koncie znacznie więcej nagród i osiągnięć. Jest jednym z chilijskich pionierów, jeśli chodzi o stosowanie ekologicznych metod uprawy winorośli i produkcji wina, i pierwszą firmą, która tak mocno ograniczyła emisję CO2. W zestawie znajduje się sześć różnych win właśnie od De Martino. Dwa z nich to wina białe: sauvignon blanc i chardonnay. Charakteryzuje je wyrafinowany styl, nawiązujący raczej do win europejskich. Kolejne cztery tytuły są czerwone: cabernet sauvignon oraz carmenere charakterystyczne dla Chile. Jest także syrah z linii Legado, wytwarzane z ręcznie zbieranych owoców z wybranych winnic. A także cabernet sauvignon w wersji 347 Vineyards – odzwierciedlający styl wybranych parceli chilijskich dolin. Przede wszystkim bardzo dobrze zrobione wina!
Winnice na granitowym podłożu chłodnej Doliny Casablanki to odpowiednie siedlisko dla białych win. Sauvignon w koncepcji odmianowej, świeżej, z dobrą kwasowością, adekwatne do posiłku. Winifikacja i dojrzewanie w stalowych kadziach przy obniżonej temperaturze. Intensywny aromat owoców cytrusowych, gruszek, agrestu i ziół na łące. Na języku żywe i przyjemne do swobodnego popijania. Dobrze komponuje się z rybami.
Lżejsza wersja południowoamerykańskiego chardonnay, skupiona na ekspresji owocowości samej odmiany. Ręczna, staranna selekcja winogron. Tłoczenie całych kiści, bez użycia siarki. Fermentacja przebiegała w kadziach, tylko trzecia część wina w beczkach, drugo- i trzeciosezonowych. Wino połyskuje złotawo i zielono w kieliszku. Pachnie intensywnie cytrusami. W palecie wyczuwalne ananasy i grejpfruty z trwałym posmakiem. Średniej budowy wino, orzeźwiające i świeże. Idealne do sałatek warzywnych.
Dojrzewało w betonowych tankach i starych beczkach z dębu francuskiego przez dziewięć miesięcy. Styl klasyczny dla Doliny Maipo, porównywanej z Bordeaux, ze względu na podobny, choć cieplejszy klimat i optymalne warunki glebowe dla caberneta właśnie. Głęboka, purpurowa suknia. Wśród aromatów obecne są jagody, cynamon i lukrecja. W ataku słodkawe nuty karmelu, ładnie przechodzą w cierpką porzeczkę. Wyważony, zaokrąglony posmak beczkowy.
Klasyczne grona „chilijskiego” carmenère ze zrównoważonych upraw winorośli podkreślają elegancki charakter owocu. Dojrzewało w betonowych tankach i starych beczkach z dębu francuskiego przez dziewięć miesięcy. Nuty mentolowe, czerwona papryka, świeże owoce, cassis i tytoń. Doskonałe do drobiu, zwłaszcza kurczaka lub indyka z grillowanymi warzywami. Przyjazne i opanowane, dość harmonijne.
W prestiżowej serii Legado ekologiczna winiarnia De Martino (pierwsza w Chile pod względem niskiej emisji CO2) prezentuje syrah z pionierskiego regionu Choapa. Dolina ta ma suchy i chłodny, andyjski klimat. Winnica leży na wysokości 825 m n.p.m. Winogrona ręcznie selekcjonowane. Fermentowały na drożdżach rdzennych. Do dojrzewania użyto starych beczek francuskich przez okres czternastu miesięcy. Świeże i owocowe w charakterze wino, o niewielkiej, jak na syrah, zawartości alkoholu. Aromaty czereśni, śliwek i przypraw korzennych. Gładkie i sprężyste na języku, pasuje do gulaszu chili con carne.
347 winnic to pomysł na pokazanie różnorodności Chile. Odmianowe wino z różnych siedlisk i różnych dolin. Głównie z klasycznego dla cabernet Maipo, z południowych stoków Melipilla, ale także z chłodniejszych Maule i Cachapoal. Dojrzewało w sumie dziesięć miesięcy proporcjonalnie w kadziach z betonu, stali i beczkach. Głęboki i esencjonalny cabernet, o dużej kulturze owocu. Klasyczne nuty czarnej porzeczki, mięty i korzeni. Oszlifowany garbnik daje solidną strukturę.
Cechują się bardzo dobrą równowagą, inną od mainstreamowych win chilijskich czy argentyńskich, w których alkohol i słodycz owocu, a także nuty beczkowe zdecydowanie przeważają nad kwasowością, soczystą pijalnością wina. Zarówno niska, jak i średnia półka De Martino mają w Polsce bardzo dobry stosunek jakości do ceny i spokojnie mogą konkurować z winami chilijskimi o paręnaście złotych droższymi. Cały artykuł na temat win od De Martino znajduje się na stronie www.winicjatywa.pl.
Wojciech Bońkowski / Winicjatywa