Sześć nietuzinkowych win z Toskanii w jednym zestawie. Poznawanie regionu najlepiej zacząć od białego vermentino od producenta I Veroni, którego mineralność i gładkość sprawdzi się w towarzystwie lekkich przekąsek. Najbardziej charakterystyczne dla Toskanii czerwienie w wersji podstawowej reprezentują dwie pozycje od producenta Chimera oraz autorski kupaż S. Nardi Turan Sant’Antimo DOC. Skoncentrowane Chimera Leonardo Cabernet świetnie pasuje do sera Pecorino, a Chimera Caletra Maremma (sangiovese uzupełnione cabernet sauvignon) dobrze poradzi sobie nie tylko z serami, ale także z pieczonym mięsem. Turan od rodziny Nardich dzięki solidnej strukturze odnajdzie się w towarzystwie wołowiny i sosów pomidorowych. Elegancka Grevepesa Settimo Supertuscan dzięki temu, że 2 lata dojrzewa w beczce odkryje swoją złożoność w połączeniu z dziczyzną czy jagnięciną. Na koniec podróży po tej malowniczej krainie zostawiamy cenione Chianti Classico. W wersji Riserva od producenta Chioccoli to gęste, krągłe wino z gładkimi taninami idealnie pasujące do jagnięciny czy wieprzowiny. Po tak intensywnej degustacji wytworów toskańskich winnic najlepiej ukryć się w cieniu cyprysów i drzew oliwnych (np. wybierając się na MISJĘ WINO do Toskanii).
Flagowe wino rodzinnej winiarni z sielankowej Toskanii. Najszlachetniejsze grona sangiovese uzupełnione rasowym cabernet. Dojrzewało najpierw kwartał w kadziach stalowych, dalej przez piętnaście miesięcy w lekko wypalonych beczkach z dębu francuskiego. Jest złożone i pełne. W bukiecie przetwory z leśnych owoców, zioła i elegancki tytoń z cedrem. W ustach gęste i gładkie, garbnikowe, ale nie bez orzeźwienia. Ma kilkuletni potencjał rozwoju. Będzie pasować zapewne i do ciemnych mięs pieczonych, lub grillowanych i do serów, najlepiej włoskich, jak pecorino i caciotta.
Starannie przemyślany kupaż cabernet sauvignon i cabernet franc (86%) z dodatkiem syrah (14%). Dwie pierwsze odmiany przeszły wspólną, 14-dniową macerację, a po fermentacji zostały połączone w całość. Suknia ciemna, rubinowa, z fioletowo-purpurowymi refleksami. W nosie złożone, z bogactwem czerwonych owoców na pierwszym planie z domieszką nut ziemistych w tle. W palecie skoncentrowane, ściągające i długie. Wino wyprodukowane w ilości zaledwie 4000 sztuk, które zostało stworzone z myślą o celebracji w towarzystwie posiłku. Sprawdzone w połączeniu z królikiem w sosie pieczarkowym, kiełbasą z dzika i serem Pecorino.
Wina Chioccioli Altadonna to synonimy najwyższej jakości, dbałości o szczegóły i wielkiej pasji do winorośli oraz ziemi, która je rodzi. W przypadku Chianti Classico Riserva nie mogło być inaczej. Wino jest w pełni przemyślanym kupażem sangiovese (95%) i merlota (5%), których grona pochodzą z najlepszych siedlisk serca Toskanii. Technika zintegrowanej winifikacji, polegająca na fermentacji części wina w otwartych beczkach, w sposób naturalny nadaje mu większą objętość, okrągłość i złożoność. Całość trafia następnie do specjalnych, reglamentowanych przez rząd beczek francuskich, w których dojrzewa przez 18 miesięcy, by kolejne 6 spędzić w butelce przed wprowadzeniem na rynek. Piękna i gęsta suknia rozpościera całą paletę aromatów czerwonych i leśnych owoców, wanilii, tymianku oraz lekkiej nuty dymnej. W ustach daje o sobie znać gęstość i mocna struktura ze współbrzmieniem gładkiej taniny i delikatnej kwasowości. Idealne wino do jagnięciny i wieprzowiny.
Dojrzałe spotkanie sangiovese, merlota i syrah. Wino otwiera się pięknym, rubinowym kolorem. Nos syci bogatym i eleganckim bukietem wiśniowo-porzeczkowym, z odważnie zagraną nutą ziołową. W ustach doskonale równoważy owocową eksplozję z elegancją wyszlifowaną starannie 24-miesięczną obecnością w dębowej beczce.
Toskańskie vermentino, które nie ma żadnych kompleksów w stosunku do realizacji z Piemontu, Ligurii czy Sardynii. Radość otwiera słomkowa barwa i kojarzące się z owocami egzotycznymi z sadu, kwiatami i delikatnymi przyprawami. Słodycz bukietu przechodzi w miłą dla podniebienia strukturę, z pijalną mineralnością i ożywiającą kwasowością. Nic tu nie jest przesadzone. Wino jest gładkie i przyjemne w odbiorze. Należy serwować dobrze schłodzone. Warto spróbować z lekkimi przekąskami na bazie owoców morza, sałatkami z kurczakiem i miękkimi serami.
Autorski kupaż odmian lokalnych i francuskich o wybitnie toskańskim charakterze. Patronuje mu bowiem tutejsza, starożytna bogini miłości – Turan, która według Etrusków pilnowała przemiany gron w wino. A to akurat po owej cudownej metamorfozie dojrzewało jeszcze przez sześć miesięcy w używanych i nowych beczkach z francuskiego dębu. Ma wyraźnie owocowe aromaty, z korzennymi i kwiatowymi niuansami. Na podniebieniu gładkie, ale z wyczuwalną solidną strukturą. Zachowuje świeżość owocu i jest bogate w garbniki.