W zestawie znajduje się 6 win, dwa czerwone i cztery białe, w tym jedno słodkie. Razem stanowią idealne pary do świątecznych potraw. Solaris sprawdzi się do sałatek i delikatnych ryb. Gavi będzie pasować do karpia, ryby po grecku czy pierogów. Półwytrawny riesling podkreśli dania z kapustą. Karp smażony i pierogi mogą być podawane razem z pinot noir, a mocniej przyprawione dania z hiszpańskim bierzo. Do deserów idealny będzie Tokaj. Wybrane wina to flagowe tytuły od naszych winiarzy.
Szlachetne wino oparte w 100% o odmianę mencia, która zyskuje coraz więcej atencji na arenie międzynarodowej. Swoją rosnącą popularność zawdzięcza wysokiej jakości winom, które stylistycznie znacznie odbiegają od większości win Półwyspu Iberyjskiego. Winogrona do jego produkcji pochodzą z 60 i 90-letnich winnic o gliniasto-wapiennym podłożu, usytuowanych na wysokości między 500 a 650 m n.p.m., która zapewnia dużą amplitudę temperatur i w konsekwencji bardziej dojrzałe i skoncentrowane owoce. Po fermentacji wino spędziło 33 miesiące w beczkach zarówno z francuskiego jak i amerykańskiego dębu. Ciemna, rubinowa suknia otwiera wino zapachem dojrzałych jeżyn, wiśni, aronii, czekolady, suszonego mięsa i ziół. W ustach dobra równowaga między owocowością, beczką, kwasowością i taninami. Końcówka długa, konsekwentna i czysta. Będzie fantastycznie pasować do potraw na bazie dziczyzny.
Mimo długowieczności tokajów 1413 to nie jest rocznik wina, tylko historyczna data pierwszej pisemnej wzmianki winnicy o nazwie Disznókő, która na pamiątkę zdobi etykietę tradycyjnego wina tokajskiego. Znajomo brzmiąca nazwa szamorodni jest polskiego pochodzenia. Całe kiście same decydują o stylu i słodyczy, zależnie ile na nich będzie zrodzynkowanych gron. Dalej już wino szlachetnieje w beczce. W kieliszku zapachy egzotycznych, tropikalnych kwiatów i owoców, także migdały i dżem z moreli. Z czasem robi się miodowo miękkie, po latach kilku. Warto spróbować niekoniecznie z deserem, tylko do kaczki z owocami, lub foie gras.
Wino z późnego zbioru będące na pograniczu słodyczy i wytrawności. Grona pochodzą ze stromych zbocz wydzielonej, pojedynczej winnicy o nazwie Dhroner Hofberger. Powstają z nich wina, które charakteryzuje elegancja i filigranowa budowa. Suknia barwy jasno-żółtej rozpościera aromaty grejpfruta, gruszek, mirabelek z ładnie wkomponowanym elementem kwiatowym. W ustach delikatne i wyraziste jednocześnie z lekkim muśnięciem słodyczy. Strukturę podkręca minerlaność, którą gwarantuje kamieniste, łupkowe podłoże. Podawać w temperaturze 10 stopni w towarzystwie np. dań kuchni orientalnej lub jako aperitif.
Jeśli o klasie winiarza świadczy jego podstawowe wino, to w regionie zdominowanym przez wina białe, ten pinot noir jest przykładem prawdziwego kunsztu swojego twórcy. Kapryśny w uprawie pinot uchwycony w kapitalnej formie i to przy ekologicznym prowadzeniu. W kieliszku skupia się cała prawda o alzackiej realizacji szlachetnego burgundzkiego szczepu. Jest i nieoczywisty owocowo- orzechowy zapach i aksamit w ustach na podbudowie wiśni, truskawek i... skóry . Przekonuje stylem i elegancją. Znakomicie pijalne i klasycznie przydatne w kuchni.
Jedyne białe, wytrawne wino w Piemocie, które zyskało najwyższy statut apelacji włoskiej – prestiżowe oznaczenie DOCG. Gavi to nazwa wzgórz w prowincji Alessandria, gdzie z gron cortese powstaje wino rześkie, świeże i aromatyczne. Ręczne winobranie i winifikacja w obniżonej temperaturze pozwalają zachować jakość aromatów. Bukiet złożony, kwiatowo-owocowy. Dobrze orzeźwiające, nieco mineralne w ustach. Pasuje do owoców morza i łagodnie przyrządzonych ryb, np. gotowanych na parze.
Wino powstało na bazie odmiany solaris, przystosowanej do uprawy w chłodnym klimacie. Jego barwa jest delikatna, o słomkowych odcieniach. Aromat średnio intensywny, przynoszący na myśl zapach cytryny, gruszki i jabłka. W smaku wyczuwalna jest kwasowość i subtelna słodycz, które dobrze ze sobą współgrają. Głębi nadaje nieco oleista struktura wina. Finisz jest wyraźny, przyjemnie orzeźwiający. Wino sprawdzi się świetnie jako aperitif, a także kompan delikatnych potraw.