W zestawie, który powstał specjalnie na okoliczność pierwszego kursu online o polskim znajdują się 3 butelki wina od jednych z najlepszych producentów w Polsce – Winnicy Stara Winna Góra i Winnicy Turnau. Wina powstały w oparciu o szlachetne odmiany winorośli – vitis vinifera, których uprawa jest bardziej wymagająca niż tak zwanych hybryd. Porównamy, jak na tle innych krajów winiarskich wypada klasyczne chardonnay, subtelne pinot gris i aromatyczny traminer.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar o winach polskich w piątek, 22.05 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do poniedziałku, 18.05.2020 do godziny 14:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 4 dni).
Pinot Gris to burgundzka odmiana, która charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością kwasów i wysoką zawartością cukrów, dlatego najlepsze wina z tego szczepu powstają w chłodnym klimacie, a z tymi bez kompleksów może rywalizować propozycja ze Starej Winnej Góry. Pierwsze skrzypce w harmonii aromatów grają gruszki, brzoskwinie i nektarynki, lecz po chwili do głosu dochodzą również zapachy przywodzące na myśl białe kwiaty, które prowadzą wprost do orzechowego finału. Dzięki zawartości ok. 9 gramów cukru resztkowego wino sprawia wrażenie mocnej budowy, ale jest jednocześnie pijalne i orzeźwiające. Producent zaleca połączenie z delikatnymi serami i pieczenią cielęcą.
Według przekazu XV-wiecznych kronikarzy, tradycja uprawy rozmaitych klonów gewurztraminera w Zielonej Górze i okolicach sięga roku 1466, kiedy to piastowski książę – Henryk IX sprowadził na swoje ziemie nowe sadzonki winorośli z Węgier, Tyrolu i Frankonii. Od tamtej pory, m.in. za sprawą rodziny Krojcig dziedzictwo to jest kontynuowane po dzień dzisiejszy. Po fermentacji, przez jeden miesiąc wino miało kontakt z osadem drożdżowym, a następnie przez pół roku dojrzewało w dużych dębowych tankach. Odnajdziemy w nim zapachy, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną odmianą. Wyczuwalne są aromaty liczi i róż z delikatnym muśnięciem białego pieprzu, natomiast niewielki dodatek rieslinga dodaje całości świeżości i delikatności. Doskonale komponuje się z całą paletą serów i tłustych ryb, ale równie dobrze można podać do delikatnych deserów.
Polskie Chardonnay, którego styl oddaje wszystko, czego oczekujemy od precyzyjnie określonego wzorca. Jest i trochę mineralności, maślano- beczkowego sznytu, ale i sporo wigoru. Wino gra w kategorii wagowej "lekko pół-średniej" i daje sporo radości z ożywczego agrestu, zielonego jabłka i nieco cięższego, brzoskwinowo- ananasowego zwieńczenia. Dobrze zestroi się z drobiem, rybami, makaronami w sosach śmietanowych i dojrzewającymi serami.