Winne podróże w popularne miejsca wakacyjne. Bliższe poznanie winnic bez wychodzenia z domu? Tak! Z zestawem „Winne Podróże Wakacyjne” i naszym webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy sześć win, które dostarczą nam ciekawych urlopowych wrażeń i umożliwią postawienie pierwszych kroków w wakacyjnym świecie winiarskich różnorodności podczas degustacji w domowym zaciszu.
Wybierz się z nami w wirtualną podróż do kilku najpiękniejszych i najbardziej znanych urlopowych krajów winiarskich. Zaprezentujemy ciekawe apelacje, szczepy i potrawy tych niezwykłych miejsc.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar: Winne Podróże Wakacyjne w piątek, 18.06 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do piatku 11.06.2021 do godziny 15:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 48 godzin).
Niepoważne wino na poważnie, potraktowane pieczołowicie jak produkcja szampana. W końcu to tytułowe wino z miejscowości Sorbara, którą reprezentują ambitni producenci lambrusco z lokalnej spółdzielni. Apetyczny aromat jagód i leśnych owoców z niuansami kwiatowymi. Bardzo świeże i gładkie na podniebieniu, bąbelki przydają żywości, nie przeszkadzają. Czuje się ich dobrą integrację z tkanką wina. W finale eleganckie nuty wiśniowe.
Dla Austriaków rześki i zdrowo wytrawny veltliner to klasyka, bierzmy z nich przykład! Wyraźnie pieprzny w zapachu, powściągliwie chłodny, kamienisty, z echem ziołowej aury. Po chwili lekkiego ogrzania świeży melon i zielone jabłko. W ustach bardzo rześki, wyczuwalnie kwasowy. W końcówce przyprawowy, zgodny z pierwszym aromatem. Niesamowicie pobudza apetyt, zatem dobry na aperitif, byle nie za długo czekać na jedzenie! Odnajdzie się też zapewne w towarzystwie wegetariańskich przekąsek, grzanek, oliwek, awokado, może nawet chudych rybek, zaryzykujmy: nawet śledzika!
Słomkowy kolor zachęca do spróbowania. Z początku nieco warzywne w nosie. Po zakręceniu kieliszkiem odsłania aromaty kwiatowe, miętowo-rozmarynowe, moreli, brzoskwini i grejpfruta. W ustach ożywa przez kapitalną kwasowość, która chociaż wyraźna, kieruje wino w stronę harmonijnej struktury. Usta budują poczucie cytrusowego dopełnienia. W końcówce zaskakuje delikatnie pieprznym akcentem. Starożytne, lokalne odmiany winogron przywrócone do życia (Les Vignes Retrouvées) dają pokazową ekspresję siedliska, jakim jest tu apelacja Saint-Mont. To swojego rodzaju hołd złożony pokoleniom winiarzy z tej apelacji. Miłośnicy eksperymentowania z winem w kuchni będą usatysfakcjonowani. Wino daje szerokie możliwości parowania z daniami na bazie owoców morza (szczególnie krewetek), paluszków rybnych, wędzonych wędlin i nieostrej kuchni fusion.
Odważny, bardzo młodzieńczy pinot w wersji różowej z winnic odległego i gorącego regionu Badajoz, przygotowywany na jesienne novello bodegi. Bardzo wczesny zbiór winogron, już pod koniec lipca. Prawdopodobnie to najwcześniejsze winobranie pinot noir na północnej półkuli! Intensywna, truskawkowa barwa. Wino mocno aromatyczne, o charakterze czerwonych owoców i nektarynek. Na języku świeże i rześkie. Warto spróbować z carpaccio albo drobiem.
Charakterne i świetnie zbudowane wino czerwone, do którego produkcji użyto przede wszystkim dwóch odmian z rodziny cabernet – cabernet cantor (70%) i cabernet cortis (20%) uzupełnionych niewielkim dodatkiem odmiany baron. Pierwszej z nich wino zawdzięcza swoją mocną strukturę, pozostałym natomiast elegancję i nuty ciemnych owoców i przypraw. Po fermentacji, gotowy kupaż dojrzewa przez 6 miesięcy w używanych francuskich beczkach. W kieliszku przybiera ciemnorubinowy kolor i uwalnia intensywne aromaty czarnych porzeczek, śliwek, wiśni, przypraw i czekolady. Usta pełne i gładkie, soczyste i zrównoważone. Twórcą tego wina jest Kobieta-Winiarz, Irmina Szpak, która poleca je przede wszystkim do bigosu, ale podawać warto również do dziczyzny i grillowanego mięsa.
Wino, które będzie doskonałym wprowadzeniem do świata cięższych win czerwonych. Jest to kupaż castelao, aragonez (tempranillo) oraz trincadeiry, które dojrzewały w pełnym słońcu regionu Altentejo. W kieliszku mnogość aromatów świeżych i przetworzonych owoców: poziomek, malin, jeżyn i wiśni, które uzupełnia subtelna nuta kakao i wanilii. W ustach dobrze ułożone – pełne, ale przy tym soczyste. W owocowy styl wina wplecione zostały bardzo delikatne taniny, które zaokrąglają jego strukturę i wzmacniają budowę. Można śmiało łączyć z grillowanym mięsem, pastą al ragu, a nawet z pizzą.