Nauka podstaw o winach włoskich bez wychodzenia z domu? Tak! Z zestawem „Włochy od podstaw” i naszym webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy sześć tytułów, które pozwolą na postawienie pierwszych kroków w świecie winiarskich różnorodności podczas degustacji w domowym zaciszu.
Rozpoczynamy znanym każdemu prosecco z Veneto, następnie zmierzamy do środkowych Włoch, do regionu Marche. W kolejnym kroku przeniesiemy do jednego z najbardziej prestiżowych regionów Włoch – Piemontu. Skosztujemy też niezobowiązującego Lambrusco z Emilia Romagna, by później rozkoszować się słonecznym primitivo z Apulii. Naszą degustację zakończy wino ze słynnej apelacji Chianti Classico z Toskanii.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar o winach włoskich w piątek, 8.05 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do poniedziałku, 4.05.2020 do godziny 14:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 48 godzin).
Butelka tego eleganckiego wina jest uhonorowaniem tradycji arystokratów weneckich, dla których villa to symbol stylu życia, synonim przyjemnie spędzonego czasu. Delikatny i świeży trunek pasuje do atmosfery podmiejskich willi, rozsianych po wzgórzach Prosecco. W kieliszku długotrwałe, pełne wigoru musowanie, błyszczy słomkowa suknia. Wyczuwa się przyjemne nuty kwitnących sadów, jabłoni, akacji oraz morele i grejpfruty. Na podniebieniu rześkie, z cytrusowym finałem. Radość, którą warto się dzielić.
Wino flagowe z Cantina Sorbara, dumne ze swej jakości i wysokiej oceny u krytyki. Patronuje mu Gino Friedmann, reformator rolnictwa w prowincji Modena, który na początku XX wieku zmodernizował winiarstwo w systemie lokalnych spółdzielni. W kieliszku zaskakująco delikatne i eleganckie wino musujące o barwie klaretu i trwałych, a drobnych bąbelkach. Ma w bukiecie przyjemne aromaty kwiatów i jasnych owoców. W palecie łączy świeżość i rześkość smaku z apetycznym zaokrągleniem od niuansów tostowych i piekarniczych. Pozostawia długi posmak i bardzo dobre wrażenie.
Kwintesencja Chianti Classico w niezwykle eleganckim wydaniu. Starannie przemyślany kupaż 85% sangiovese, 5% merlot, 5% syrah i 5% cabernet sauvignon. W tym winie każdy szczegół ma znaczenie. Winogrona zbierane są w małych skrzynkach, a ich jakość zapewnia podwójne sortowanie. Fermentacja odbywa się najpierw w metalowych zbiornikach, a następnie w glinianych amforach. Długie 14 miesięcy wino harmonizuje w beczkach dębowych by na koniec nabrać charakteru w samej butelce. Jego tożsamość zapewnia precyzyjnie określona owocowość zgrabnie zgrywająca cechy każdego ze szczepów. Mnóstwo tu akcentów owoców ze ściółki leśnej, kwiatów, dojrzałych wiśni, śliwki i porzeczek. Lekka pikantność, korzenność i wyczuwalna kwasowość i dojrzałe taniny. przydają mu walorów wina unikalnego. Doskonale sprawdzi się z dziczyzną, jagnięciną, wołowiną w odważnych, pikantnych sosach, kaczką po polsku i wykwintnymi serami.
Wino z arystokratycznej posiadłości rodziny Guarini o korzeniach wśród rycerstwa średniowiecznego. Winogrona pochodzą z kilkudziesięcioletnich krzewów, co wzmaga koncentrację i esencjonalność, i tak dość bogatej i treściwej odmiany. Nazwa primitivo nawiązuje tylko do charakteru wcześnie dojrzewającej odmiany, zwłaszcza w słońcu południowej Italii. Ukazuje zdecydowany charakter i dużą ekspresję. Wśród aromatów wiśnie, żurawiny i śliwki z dużą dozą nut korzennych. W ustach pełne i rozgrzewające, dość gładkie. Do szlachetnych serów długo dojrzewających.
Treściwe i eleganckie, złożone wino białe o dobrym, kilkuletnim potencjale dojrzewania w butelce. Tym bardziej zaskakuje fakt, że w ogóle nie leżakowało w dębinie. Grona lokalnej odmiany verdicchio pochodzą z doskonałej winnicy i podlegają rygorystycznej selekcji. Stosuje się też późny zbiór i długie, aż 15 miesięcy trwające, dojrzewanie w kadziach. Skoncentrowane wino, które pięknie ewoluuje w butelce. Warto być cierpliwym. Suknia złotawo zielona, bukiet zmienia się, od kwiatowego i delikatnie cytrusowego, po bardzo dojrzałe gruszki, mirabelki z akcentem miodowym, gdy wino ma już kilka lat. Pełne i krągłe na języku, korpulentne, a przy tym nie traci żywej kwasowości. Można podać do drobiu w ziołach lub szlachetnej ryby.
Szczep dolcetto ma owocowy i lekki charakter w porównaniu do później dojrzewających gron piemonckich, takich jak sławna barbera czy nebbiolo. Stąd pewnie jego nazwa, w sumie ze słodyczą niemająca wiele wspólnego. Młodzieńcza werwa niebeczkowanego wina daje fioletową barwę i intrygujący, świeży aromat. Wyczuwalne leśne owoce i kwiaty. Na języku zwiewne, ale zaskakuje wytrawnym akcentem garbnika. Smakuje z prostymi daniami, do wędlin, do serów.