Poznanie włoskich winnic bez wychodzenia z domu? Tak! Z zestawem „Włochy w pigułce”, naszym ebookiem oraz webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy sześć nietypowych win, które pozwolą na postawienie pierwszych kroków w świecie winiarskich różnorodności podczas degustacji w domowym zaciszu.
Podczas spotkania online będziemy wspólnie degustować sześć win włoskich, a wśród nich znajdzie się musujące prosecco, białe wino z Piemontu od producenta Viladoria, a także Chianti Classico oraz czerwone wino z Kampanii.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar „Z ziemi włoskiej do polskiej” Włochy w pigułce we wtorek, 02.02 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do środy, 27.01.2021 do godziny 15:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 48 godzin).
Czyste i subtelnie mineralne, świeże wino musujące ze szlachetnego siedliska, jak łatwo się domyśleć naznaczonego obecnością kredy w glebie. Skrywa ją niepozorna glina, zatrzymująca wodę i chroniąca korzenie winorośli. To warunki idealne dla odmian pinot (pinot blanc obecne jest w kupażu), ale także lokalna glera wykorzystuje ich zalety. Suknia połyskliwa, słomkowo zielona, z eleganckimi, drobniutkimi bąbelkami, które zdają się nie kończyć. Bukiet świeży, kwiatowy, ewoluuje stopniowo w stronę dojrzałego jabłka i gruszki. Smak konsekwentnie przypomina zapach, jest równie finezyjny, owocowy i zwiewny, przy dużej soczystości.
Kwintesencja Chianti Classico w niezwykle eleganckim wydaniu. Starannie przemyślany kupaż 85% sangiovese, 5% merlot, 5% syrah i 5% cabernet sauvignon. W tym winie każdy szczegół ma znaczenie. Winogrona zbierane są w małych skrzynkach, a ich jakość zapewnia podwójne sortowanie. Fermentacja odbywa się najpierw w metalowych zbiornikach, a następnie w glinianych amforach. Długie 14 miesięcy wino harmonizuje w beczkach dębowych by na koniec nabrać charakteru w samej butelce. Jego tożsamość zapewnia precyzyjnie określona owocowość zgrabnie zgrywająca cechy każdego ze szczepów. Mnóstwo tu akcentów owoców ze ściółki leśnej, kwiatów, dojrzałych wiśni, śliwki i porzeczek. Lekka pikantność, korzenność i wyczuwalna kwasowość i dojrzałe taniny. przydają mu walorów wina unikalnego. Doskonale sprawdzi się z dziczyzną, jagnięciną, wołowiną w odważnych, pikantnych sosach, kaczką po polsku i wykwintnymi serami.
Nasco to bardzo stara odmiana, która występuje wyłącznie na drugiej co do wielkości wyspie włoskiej na powierzchni zaledwie 140 ha, przy czym, w ramach DOC, która powstała w roku 1979 uprawia się jej symboliczne 16 ha! Po fermentacji, przez cały okres dojrzewania wino miało kontakt z osadem z drożdży, którym zawdzięcza swoją strukturę i bogactwo. Suknia jest barwy blado-złotej, a bogaty profil aromatyczny koncentruje się wokół nut karmelizowanych owoców, słodkich przypraw, piżma i białych kwiatów. W ustach bardzo pełne i kremowe z wyczuwalną, migdałową końcówką. Podawać w temperaturze 14 st. do cięższych dań ba bazie owoców morza. Świetne również solo.
Apulijska ciekawostka do kwadratu! Południowowłoskie negroamaro nie należy do najpopularniejszych ciemnych odmian Italii, a cóż dopiero winifikowane w wersji białej, bez kontaktu ze skórkami! Dojrzewało przez pół roku tylko w kadzi stalowej i butelce. Przy tym wino jest smaczne i interesujące: może zachwycić kwiatowo ziołowym, intensywnym bukietem. Obok tymianku i szałwii, kwitnącego sadu, pojawia się też gruszka i migdały. W ustach zachowuje złożoność i mineralną świeżość. Ma dość długi posmak, pasuje do pełnych dań rybnych i drobiowych. Taersia w lokalnym dialekcie rybackim oznacza sztorm.
Apelacja beneventano znana jest z tego, że pozwala lokalnym winiarzom na stosunkowo dużą swobodę przy produkcji wina, w przeciwieństwie do apelacji o statucie DOC czy DOCG. Wino powstało na bazie lokalnych odmian aglianico i piedirosso, których w pełni dojrzałe owoce były zbierane ręcznie dopiero w drugiej połowie października. Po fermentacji z częściowym zastosowaniem metody délestage, wino dojrzewa przez 6 miesięcy w używanych beczkach. Suknia rubinowa z nosem oferującym bogactwo aromatów wiśni w rumie, jeżyn i fiołków, a także czekolady, tytoniu i goździków. W ustach pełne, trwałe, wpół gładkie i wpół ściągające. Bardzo dobry wybór do wszelkiego rodzaju czerwonych mięs.
https://www.youtube.com/watch?v=8B3u3S01U24
Jedyne białe, wytrawne wino w Piemocie, które zyskało najwyższy statut apelacji włoskiej – prestiżowe oznaczenie DOCG. Gavi to nazwa wzgórz w prowincji Alessandria, gdzie z gron cortese powstaje wino rześkie, świeże i aromatyczne. Ręczne winobranie i winifikacja w obniżonej temperaturze pozwalają zachować jakość aromatów. Bukiet złożony, kwiatowo-owocowy. Dobrze orzeźwiające, nieco mineralne w ustach. Pasuje do owoców morza i łagodnie przyrządzonych ryb, np. gotowanych na parze.
Ten e-book to forma przeniesienia bogactwa włoskich win i kuchni do naszej rzeczywistości. Ukazuje kuchnię inspirowaną tym niezwykłym krajem z polskim sznytem, a tej przygodzie towarzyszą najlepsze wina z oferty Kondrat Wina Wybrane. W e-booku znajdziesz opis 7 popularnych regionów winiarskich Włoch, a do każdego z nich 2 ciekawe przepisy wraz z selekcją win. Wśród przepisów: stek rzeźnika w sosie pieprzowym, domowe linguine z mulami oraz pierogi ruskie z truflą i palonym masłem.
Strony: 74
Rok wydania: 2020