Zestaw trzech delikatnych win wyprodukowanych w zachodniej Polsce. Jedną z najstarszych w naszym kraju winnic – Starą Winną Górę – reprezentują dwie półwytrawne pozycje stworzone z odmian lubiących chłodniejszy klimat. Aromatyczny gewurztraminer z domieszką rieslinga sprawdzi się w towarzystwie wszelkich serów i tłustych ryb, a orzeźwiające pinot gris można podać do delikatnych mięs. Trzeci tytuł to różowy kupaż szczepów hybrydowych rondo i regent z położonej na Nizinie Szczecińskiej Winnicy Turnau. Polskie Rosé charakteryzuje delikatna słodycz i dobra kwasowość. Warto je degustować z deserami owocowymi lub serami z porostem białej pleśni. Polecamy wszystkim, którzy chcą zapoznać się z efektami prężnie rozwijającego się polskiego winiarstwa.
Pinot Gris to burgundzka odmiana, która charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością kwasów i wysoką zawartością cukrów, dlatego najlepsze wina z tego szczepu powstają w chłodnym klimacie, a z tymi bez kompleksów może rywalizować propozycja ze Starej Winnej Góry. Pierwsze skrzypce w harmonii aromatów grają gruszki, brzoskwinie i nektarynki, lecz po chwili do głosu dochodzą również zapachy przywodzące na myśl białe kwiaty, które prowadzą wprost do orzechowego finału. Dzięki zawartości ok. 9 gramów cukru resztkowego wino sprawia wrażenie mocnej budowy, ale jest jednocześnie pijalne i orzeźwiające. Producent zaleca połączenie z delikatnymi serami i pieczenią cielęcą.
Według przekazu XV-wiecznych kronikarzy, tradycja uprawy rozmaitych klonów gewurztraminera w Zielonej Górze i okolicach sięga roku 1466, kiedy to piastowski książę – Henryk IX sprowadził na swoje ziemie nowe sadzonki winorośli z Węgier, Tyrolu i Frankonii. Od tamtej pory, m.in. za sprawą rodziny Krojcig dziedzictwo to jest kontynuowane po dzień dzisiejszy. Po fermentacji, przez jeden miesiąc wino miało kontakt z osadem drożdżowym, a następnie przez pół roku dojrzewało w dużych dębowych tankach. Odnajdziemy w nim zapachy, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną odmianą. Wyczuwalne są aromaty liczi i róż z delikatnym muśnięciem białego pieprzu, natomiast niewielki dodatek rieslinga dodaje całości świeżości i delikatności. Doskonale komponuje się z całą paletą serów i tłustych ryb, ale równie dobrze można podać do delikatnych deserów.
Wino powstałe na bazie dwóch czerwonych odmian – rondo i regent. W kieliszku przyciąga głęboką barwą różu. Bukiet jest wyraźny, przynoszący na myśl czerwone owoce takie jak truskawki, poziomki czy czerwoną porzeczkę. Aromat zachęca do poznania smaku, na który składa się delikatna słodycz i orzeźwiająca kwasowość. W ustach wyczuwalne są harmonia i subtelny ale zaznaczony finisz. Dobrze schłodzone wino może stanowić znakomity, elegancki aperitif. Styl półwytrawny doskonale połączy się też z owocami i różnymi przystawkami. Rosé sprawdzi się nie tylko w ciepłe i słoneczne dni.