Pireneje odegrały w historii winiarstwa bardzo ważną rolę, stając się przez pewien czas naturalną barierą dla zarazy filoksery, która w drugiej połowie XIX wieku pustoszyła winnice całej Europy. To czas, w którym szlaki winiarskie przeniosły się z Bordeaux do północno-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Dzisiaj, kiedy winiarstwo hiszpańskie jest jednym z najszybciej rozwijających się, najnowocześniejsze technologie łączą się z tradycją w sposób, który otwiera serca miłośników wina. Propozycja win z regionów Rioja, Jumilla, Utiel-Requena, Penedes, Bullas i Toro to ciekawy przegląd możliwości, jakie dają różne siedliska słonecznej Hiszpanii. Różnorodność, jaką oferuje zestaw warto sprawdzić korzystając z podpowiedzi doboru win do potraw. Pozwoli to uchwycić czar hiszpańskiej sjesty, dla której doskonałą przygrywką mogą być coraz śmielej wychodzące zza chmur promienie słońca.
Zestaw pakowany jest w standardowe pudełko kartonowe chroniące zawartość przed uszkodzeniem, które nie jest opakowaniem ozdobnym. Jeśli chcesz sprawić komuś niespodziankę, możesz podać treść życzeń podczas składania zamówienia, a my dołączymy je bezpłatnie na specjalnie przygotowanej karcie w kopercie.
Młode i świeże wino z mało znanej, hiszpańskiej apelacji Bullas, wytworzone w 100% z lokalnej odmiany - monastrell. Wysoko położone winnice Bullas (do 800 m n.p.m) zapewniają zrównoważone warunki dojrzewania winogron i pozwalają stworzyć wina o dobrej, jak na lokalne warunki, kwasowości i przyjemnej owocowości. W zapachu przeważają świeże ciemne owoce - czerwona porzeczka, śliwka, znajdziemy też aromaty kwiatowe. Wino na podniebieniu jest dość gładkie, alkohol (nie mało, bo 14,5%) jest znakomicie zrównoważony soczystą owocowością i gładkimi garbnikami.
Białe wino z prestiżowego regionu Rioja. Aromatyczne i orzeźwiające. Fermentowane w beczkach dębowych dla dodania charakteru. Dojrzewało pięć miesięcy na osadzie, już tylko w kadziach stalowych. Kupaż na bazie lokalnej odmiany viura. Jasnosłomkowa suknia, intensywny zapach owoców. Z początku gruszki i brzoskwinie z przyjemnym akcentem jogurtu waniliowego, później nuty cytrusów. Na podniebieniu kremowe i bardzo gładkie ze świeżym posmakiem finałowym.
Musująca cava z piwnic katalońskich, elegancka i błyszcząca jak złoto. Typowe zestawienie odmian lokalnych: macabeo, parellada i xarel-lo. Druga fermentacja jest prowadzona metodą szampańską w butelce. Miłe dla oka trwałe i niewielkie bąbelki. Wino świeże i przyjemne, o delikatnym aromacie i wyważonej wytrawności. Dobre jako aperitif, ale także w zestawieniu kulinarnym takim, jak ryby, risotto czy danie z makaronem.
Nowoczesna bodega Pio del Ramo odważnie kupażuje tradycyjną, krzepką monastrell z niemniej solidnymi odmianami francuskimi. Wino ma zatem sporo siły, ale okiełznanej krągłością beczki. By ten elegancki efekt uzyskać, leżakowało od ośmiu do dziesięciu miesięcy w nowych beczkach z dębu amerykańskiego i francuskiego. Ciemna i gęsta suknia. Bogaty bukiet dojrzałych owoców, wanilii i czekolady. Pełne usta ze słodkawym garbnikiem. Do sutych dań mięsnych, jak stek z grzybowym sosem, albo do dojrzałych, twardych serów.
Znana z sąsiedniej Ruedy odmiana verdejo jest również obecna w gorącym Toro, i to od dziesiątek lat. Niska wydajność zbiorów zapewnia koncentrację wina. Po zbiorach winifikacja przebiega w kadziach stalowych. W kieliszku lekko słomkowa barwa i mocny aromat owoców cytrusowych, z wiodącymi wątkami ananasa i limonki. W smaku orzeźwiające, soczyste i smaczne. Konsekwentnie cytrusowe. Dobrze nadaje się na treściwy aperitif.
Wino, które jest ukłonem w stronę ukochanego wuja Emilio złożonym przez Rodolfo Valiente - właściciela i głównego winiarza bodegi Vegalfaro. Owoce pochodzą z winnicy Casa Alfaro i dzielą kupaż wina sprawiedliwie pół na pół pomiędzy bobalem i merlotem. Czysta ekspresja owocu, bez użycia beczki, daje poczucie nasycenia świeżością i wigorem. Niemalże czuć dotyk słońca, w którym dojrzewały winogrona, dając przyjemnie wiśniowo-malinowy posmak z urokliwym zapachem jeżyn w tle. Wino przesycone radością nieśpiesznego życia. - Dokładnie tak, jak ukochał je Wujek Emilio, który częstując nim swoich przyjaciół i rodzinę zwykł mawiać: „Te grona są wyśmienite!”.
Na stole nie powinno zabraknąć świeżej bagietki skropionej dobrą oliwą, dojrzałych serów i wędlin. Świetnie rozwinie smak wieprzowiny w aromatycznych sosach.