W zestawie znajdują się po trzy wyjątkowej jakości wina białe i czerwone. Jako aperitif sprawdzi się musujące, eleganckie, rocznikowe cremant z Alzacji, które podkreśli rangę każdego ze świątecznych spotkań. Kolejna propozycja to ekologiczne wino innego francuskiego producenta – Fleuriet et Fils. Jest lekkie i można podać je do dań rybnych oraz bazujących na warzywach. Trzeci tytuł pochodzi od austriackiego producenta Weinrieder, cenionego w londyńskich i nowojorskich restauracjach. Ten riesling także świetnie pasuje do dań rybnych. Podróż przez smaki i aromaty win czerwonych zachęcamy rozpocząć od RPA. Butelka od Lothian Vineyards na bazie szczepu pinot noir świetnie uzupełni się z daniami zawierającymi grzyby. W tym wyjątkowym zestawie nie mogło zabraknąć pełnego hiszpańskiego temperamentu, wielokrotnie nagradzanego wina z regionu Rioja – Casa Primicia Julián Madrid Reserva Rioja DOCa 2015. Ostatnia pozycja to toskańskie chianti, które intensywną fioletowo-czerwoną barwą oraz kuszącymi zapachami wiśni, jeżyn, ziół, fiołków oraz wanilii podkreśli magię Świąt. Każdy z tych sześciu tytułów zachwyci zaawansowanych amatorów win.
Julián Madrid to założyciel bodegi Primicia, stąd wino jemu dedykowane jest wycyzelowane i dopracowane popisowo. Klasyczny dla Rioja kupaż oparty na tempranillo (80%) z pięćdziesięcioletniej winnicy. Winobranie ręczne. Przedłużona maceracja gron. Fermentacja malolaktyczna w dużych beczkach i dojrzewanie w małych barrique, częściowo francuskich, częściowo w amerykańskich, przez dwadzieścia miesięcy. Intensywna barwa dojrzałych wiśni z ceglastą obwódką. Kulturalny i wyrazisty bukiet, pełen ciemnych owoców, jagód i nut korzennych na śmietanowym tle. W ustach ewoluujące, soczyste, z dobrą strukturą taniczną.
Rocznikowe wino musujące, po trzykroć wyjątkowe: trzy odmiany winorośli, trzy fermentacje, i trzy lata dojrzewania, prawdziwa trylogia!!! Podstawą kupażu jest nietypowo dla Alzacji szlachetne chardonnay z parceli w rodzimym dla firmy Engel Rorschwihr. Wino bazowe fermentowało na drożdżach rdzennych i leżakowało na osadzie pół roku w kadziach. Druga i trzecia fermentacja w butelce po 18 miesięcy. Poziom słodyczy bliski zero, w modnym stylu brut nature, stwarza idealny aperitif. Bogaty, cytrusowy bukiet z akcentami piekarniczymi i truflowymi. Elegancko kremowe i pełne w smaku, z właściwą szampanom rześkością i dobrą kwasowością.
Côte de Marloup to wino, które powstało z najstarszych parceli należących do producenta Fleuriet et Fils. Strome, zwrócone południowo stoki to siedlisko, któremu grona sauvignon blanc zawdzięczają siłę wyrazu i mineralność. Długa winifikacja w glinianych, jajowatych zbiornikach nadaje winu elegancji i znakomitej równowagi. W nosie i ustach czyste, bez najmniejszego rozdźwięku. Wyczuwalne są nuty grejpfruta, liści porzeczki i ananasa, a zasobna w krzemień gleba uszlachetnia zbiór aromatów o wątki roślinne i mineralne. Znakomicie zaprezentuje się w towarzystwie ryb w delikatnym sosie, risotto ze szparagami i miękkich, białych serów.
Kawał wina. Winogrona użyte do jego stworzenia miały wysoką jakość, o czym świadczy fakt, że wyszły zwycięsko z 18-miesięcznego starzenia w dębowych beczkach. Wino nie straciło na swojej owocowości. Zyskało za to waniliowy szlif, elegancję i harmonię, której nabyły przez 10-miesięczne leżakowanie w butelkach. Intensywnie fioletowo-czerwona barwa, to w zasadzie klasyka. W nosie kuszący efekt wiśni, jeżyn, ziół i fiołków wspartych beczkowym niuansem tytoniu i wanilii. Struktura dość krągła; taniny dobrze wygładzone, choć wyczuwalne. Finał nie pozbawiony zwiewności i wdzięku. Użycie karafki zalecane jeszcze przez kilka kolejnych lat. Stół polubi je za zestawienia z dziczyzną, wołowiną i dojrzałymi serami.
Starannie skrojony pinot, z nasadzeń dwóch różnych klonów szczepu w obrębie 2,25 ha. Wita dość ciemną, rubinową barwą. W bukiecie na pierwszym planie dojrzałe wiśnie, maliny i śliwy harmonijnie zespolone z nienachalnymi nutami wanilii, kardamomu, gałki muszkatołowej i goździków. 11 miesięcy w barrique dodaje w ustach kapitalnej smukłości. Wyśmienity wybór solo i w duecie z dziczyzną, cielęciną, łososiem i warzywami.
Wino klasy Reserve to wybór najlepszych winogron odmiany riesling, które zebrane zostały ręcznie bardzo późną jesienią, i których cała obróbka przebiega bardzo delikatnie. Fermentacja w stalowych zbiornikach, a następnie wino dojrzewa na osadzie z drożdży, co nadaje mu nowy wymiar i większą złożoność. W nosie dominują aromaty soczystych i dojrzałych cytrusów, antonówki, z delikatną nutą orzechów i kwiatów. W ustach pojawia się głębia, kremowość i nuty określane jako mineralne. W rezultacie jest to klasyczny, niezwykle elegancki i czysty riesling. Idealny do kuchni azjatyckiej oraz do zimnych wędlin, marynowanych warzyw i ryb.