Nie wiesz od czego zacząć? Pierwszym krokiem w różnorodny świat win może być otwarcie rieslinga – lekkiego białego wina z Niemiec i aromatycznego viogniera z Francji, które sprawdzą się jako dodatek do wszelkich popularnych przekąsek. Następnie polecamy degustować czerwienie – świeże i delikatne carmenere z Chile (np. w towarzystwie wędzonych wędlin), niezwykle popularne w Polsce włoskie primitivo (to pewnie przez te wyraziste skojarzenia z owocowymi konfiturami) oraz klasyka z hiszpańskiej Rioja – tempranillo, tutaj w wersji joven (młode). Na deser, dla poszerzenia doznań, wlewamy do kieliszka pachnące egzotycznymi owocami półsłodkie sauvignon blanc z RPA. Dodatkowa wskazówka: wszystkie te tytuły sprawdzą się nie tylko wśród prostych potraw, ale będą smakować również solo. To nasz przepis na udany początek.
Słodkie i aromatyczne wino deserowe, raczej wagi lekkiej, z dużą dozą pijalności. Fermentacja zatrzymana na poziomie około osiemdziesiąt gramów naturalnego cukru gronowego na litr, co przekłada się na wyraźne doznanie słodyczy na języku. Pełne zapachów egzotycznych owoców, wśród których odnajdują się też swojskie nuty agrestu i rabarbaru. Warto spróbować z owocowym deserem, albo samo!
Młode wino (hiszp. joven) z Rioja to przede wszystkim ekspresja odmiany winorośli tempranillo. Wiśniowa i fioletowa, żywa i intensywna barwa, dzięki maceracji skórek winogron na zimno. Kapitalnie aromatyczne, cieszy soczystą morwą i maliną, w tle nawet nuta galaretki truskawkowej i lukrecji. Świeże i sprężyste na języku, wręcz szczypiące rześkim owocem. Doskonale pobudza apetyt, komponuje się z przekąskami, dojrzewającymi wędlinami na zimno.
Coraz modniejsza, aromatyczna odmiana viognier z południa Francji w klarownej realizacji winiarzy z langwedockiego wybrzeża, bogatego w świetne, wapienne siedliska. Wino dojrzewało na osadzie w kadziach stalowych przez kilka miesięcy. Brylantowo złocista barwa z perłowymi refleksami. Intensywny aromat dojrzałych owoców z morelami na pierwszym planie, wzbogacony o warstwy kwiatowe. W ustach krągłe, z długim posmakiem. Pasuje i do wędzonego łososia, czy ciężkiego sera, i do sałatki z mango.
Mozelska klasyka w bardzo przystępnym wydaniu. Delikatne, lekkie białe wino o intensywnym i świeżym bukiecie, którego rozwojowi sprzyja chłodny klimat z łagodzącym wpływem Mozeli. W nosie, pierwsze skrzypce grają typowe dla tego regionu nuty owoców cytrusowych, jabłek i gruszek, z wyraźnym akcentem mineralnym i kwiatowym. U ustach bardzo świeże, czyste, i z orzeźwiającą kwasowością. Doskonale sprawdzi się w połączeniu z delikatnymi potrawami na bazie owoców morza, miękkich białych serów i warzyw. Warto schłodzić i podawać w temperaturze 8-10 stopni.
Przystępne, owocowe i ciepłe carmenere z doliny Maipo – regionu, w którym wytwarza się jedne z najlepszych win chilijskich głównie na bazie czerwonych odmian francuskich. Wysokość kilkuset metrów n.p.m., duża amplituda temperatur oraz wpływ Andów i Pacyfiku wpłynęły bardzo korzystnie na jakość i złożoność wina. Suknia rubinowa z fioletowymi refleksami. Bogaty nos obfituje w owocowe aromaty, aronii, wiśni, żurawiny oraz liści czarnej porzeczki. W ustach precyzyjne, czyste, świeże i soczyste. Aż chce się pić samo, ale w towarzystwie wędzonych wędlin, czy czerwonego mięsa zaprezentuje się równie dobrze.
Volunte Primitivo to udana próba połączenia tradycji przypisanej Apulii i nowej fali producentów korzystających przy produkcji wina z najnowocześniejszych zdobyczy techniki. Taki mariaż zapewnia winu typowość szybko dojrzewającej odmiany primitivo i wysoką, ściśle kontrolowaną, jakość. Ekstrakcja koloru to efekt częstego przepompowywania moszczu. Efekt w postaci wysyconej, ciemno-czerwonej barwy daje wrażenie wina przesyconego owocem. Nie inaczej jest po kontakcie z soczystym w wyrazie bukietem pełnym jagodowych nut. W smaku, w przyjemny sposób, nienachalnie konfiturowe. Znów wraca skojarzenie z jagodami, śliwkami i soczystością malin. Wino układa się w ustach gładko, wręcz jedwabiście. W finiszu pozostawia wrażenie starannej kompozycji, której siłą jest harmonijność. Równie dobrze podkreśli walory duszonych, mocno przyprawionych mięs w pomidorowym sosie, jak i pieczonego kurczaka, czy wątróbek drobiowych.