W zestawie znajduje się sześć win wybranych tak, by stanowiły atrakcyjny prezent. Zarówno ich prezencja jak i walory smakowe są nienaganne. Mamy tu dwa wina białe: pochodzące z regionu Bordeaux oraz Langwedocji. Trzy tytuły czerwone reprezentuje włoski region Marche, hiszpańska Estremadura oraz La Mancha. Jedno wino musujące to włosie prosecco.
Posiadłość rodzinna od kilku pokoleń, obecnie zarządzana przez Jean-Claude'a Chaigne'a i jego syna Regisa. Skromna i mała, siedmiohektarowa winnica, umiejscowiona w podregionie Entre-Deux-Mers. Niedoceniane, białe bordeaux pokazuje klasę. Ładnie skomponowane, orzeźwiające wino białe. Świeże nuty roślinne i kwiatowe wraz z cytrynowo-agrestowym posmakiem zapewnia sauvignon blanc. Z kolei semillon to dojrzały owoc i gładka faktura na języku. Smaczne i wyraziste.
W rozgrzanej słońcem Estremadurze cienka skórka merlota dojrzewa bardzo szybko. Ręczne zbiory w pełni dojrzałych gron możliwe są tu już w końcu sierpnia. Efekt potrafi zdumiewać i dawać dużo ciekawych wrażeń. Propozycja z bodegi sióstr Coloma to prawdziwy koncert na ziołową nutę. Rozmaryn, mięta i szałwia powoli i z zazdrością odsłaniają owocowe oblicze francuskiej odmiany. Przyjemnie welwetowy dotyk czereśni, śliwki i kakao na podniebieniu zdradza dość czytelnie merlotową proweniencję tego wina. Nieco perfumowany aromat, od którego trudno uwolnić się w końcówce, to efekt użycia amerykańskich beczek, w których, z pożytkiem dla harmonii, wino spędziło okrągłe sześć miesięcy. Indyk w wiśniach z rozmarynem, szynki iberyjskie, ale i sery z orzechami, to dobry trop, by cieszyć się nim w pełnej krasie.
Klasyczne wino deserowe Śródziemnomorza, wzmacniany muscat z okolic miasta Frontignan, który wsławiła pełnia aromatów i aksamitna faktura podniebienia. Złocista barwa i woskowa oleistość. Trwałe i bardzo czytelne, wręcz upajające zapachy gronowego soku, co w winach paradoksalnie prawdziwie rzadko spotykane, a także miodu i szałwii. W ustach duża dawka słodyczy, ożywiona cytrusową świeżością. Długi i gładki finał o kojącym działaniu. Takie wino może zakończyć posiłek samodzielnie lub wspomagać deser lodowo-owocowy, alternatywą będzie lubiane przez Francuzów zestawienie z miękkimi serami.
Świetny przykład włoskiej oryginalności i dobrej relacji jakości do ceny wina. Mało znana odmiana z niepopularnego regionu Marche, lacrima, czyli po włosku łza, nazwana tak ze względu na kształt jagody, ma swoją historię, wartość i charakter. Podobno zachwyciła już Fryderyka Barbarossę w XII wieku, gdy zdobył zamek w Morro d’Alba koło Ankony. Wino jest świeże i lekkie, z dobrą owocowością. Ma aromaty wiśni, jagód i fiołków, oraz świeży smak oparty subtelnie o strukturę tanin. Można podać do prostych dań mięsnych, lub długo dojrzewających wędlin.
Prosecco z winnic Giusti nazwanych Rosalia i Case Bianche. W wersji extra dry jest bardzo pijalne i smaczne bez towarzystwa jakichkolwiek potraw. Ma delikatnie słomkową barwę z zielonkawym refleksem. Pachnie lekko i świeżo, kwiatem akacji, skórką z cytryny i jabłkiem golden delicious. W smaku jest bardzo rześkie, harmonijne i smaczne. Jeden kieliszek zachęca do następnego, także dzięki umiarkowanej zawartości alkoholu.
Winogrona użyte do skomponowania tego wina pochodzą z 72-hektarowego siedliska "Finca Los Juncares", które obsadzone zostało w roku 1957 krzewami tempranillo. Tak cenne grona ze starych nasadzeń zbiera się wyłącznie ręcznie, z wielką dbałością o selekcję. Krągłości przydaje fermentacja malolaktyczna zachodząca w beczkach, po której wino dojrzewa przez 14 miesięcy w nowych barrique z francuskiego dębu. Dla podkreślenia autentyzmu, gotowe wino butelkowane jest bez filtracji. Efekt końcowy to prawdziwie mistrzowski popis charakterności owocu i żywiołów beczkowych. Po zakręceniu kieliszkiem - bez względu na porę roku, łatwo odświeżyć sobie jak pachną morwy, jagody i dojrzałe wiśnie. A wszystko to w doskonałej harmonii z aromatem kawy i waniliowo-tostowym karnawałem dębowym. Obietnica, jaką składa nos wina z uderzającą precyzją spełnia się na podniebieniu. Wino jest soczyste, dojrzałe i niebanalnie smaczne. Zalecane do potraw mięsnych, peklowanych wędlin, pasztetów, pieczeni i serów.