Zabudowania La Legua i winnica przez ponad trzysta lat istnienia były bezpośrednimi świadkami wielu wydarzeń związanych z historią Valladolid i Królestwa Kastylii. Według tutejszej legendy, król Filip II odwiedził La Legua, kiedy podróżował z Valladolid do swojej czwartej i zarazem najbardziej ukochanej żony, królowej Austrii – Anny.
La Legua później została zajęta przez wojska Józefa Bonapartego, który w drodze z północy Półwyspu Iberyjskiego, postanowił poszukać wytchnienia na ziemiach posiadłości przed wejściem do miasta Valladolid. Kiedy Francuzi odkryli, że winnica pełna jest wielkich win, świętowali swoje sukcesy do ostatniej butelki. Ten historyczny epizod przyczynił się do nadania Józefowi Bonaparte pseudonimu „Pepe Bottle”. Dzisiaj, te same winnice korzystają z nowoczesnych technologii, będących dla nich dobrodziejstwem i „tunelem czasowym”, który pozwala z sentymentem spojrzeć na historię posiadłości. Nowsza historia jest ściśle powiązana z rodziną wybitnego neurologa i psychiatry Emeterio Fernándeza Marcosa. Jego pasja do wsi i rolnictwa jako dziedzictwa społeczno-gospodarczego doprowadziły do nabycia posiadłości w 1960 roku. Od samego początku Emeterio miał jasną wizję, która wyrażała się w przekonaniu, że na tej ziemi mogą powstawać czerwone wina o niezwykłej jakości. Zmiana filozofii i dbałość o nowoczesny sznyt sprawiły, że winnice przeszły szeroko zakrojoną replantację. Zaczęły tu królować odmiany tempranillo, grenache i cabernet sauvignon. Przez wszystkie lata, mając świadomość, że podstawa jakości tkwi w stosowanych surowcach, winnica skupiła się na doskonaleniu technik prowadzenia upraw i produkcji tak, aby pokazać pełną ekspresję siedliska.
W 1997 roku zakończył się pierwszy etap inwestycji w nowy obraz winnicy. Powstał nowy budynek produkcyjny i winnica wypuściła pierwszy rocznik zwiastujący nowoczesność w bodedze. U progu nowego milenium została zakończona budowa budynku socjalnego, zaprojektowanego przez prestiżowego architekta José María de la Puerta, który uzyskał pierwszą nagrodę w czwartej edycji Architecture Awards Stowarzyszenia architektów Castilla y León. Dla dążenia do doskonałości i najwyższej jakości w Bodegas La Legua najważniejszymi filarami są nieustannie innowacja i eksperymentowanie. Wszystko to pozwala łączyć tradycję z nowoczesnością w sposób, który budzi szacunek i zachwyt.
Sprawdź ofertę win od producenta La Legua >
Poznaj ofertę wyjazdów enoturystycznych do Hiszpanii >
Przemysław Jurycki
Jego pasją są wszystkie rzeczy, które nabierają wartości wraz z upływem czasu. W towarzystwie epokowych bibelotów komunikuje się z magicznym światem wina. Absolwent Stosunków Międzynarodowych, oraz wieloletni specjalista sektora e-commerce. W wolnym czasie przenosi się w mechaniczny świat czasomierzy.