Poznanie win beczkowych bez wychodzenia z domu? Tak! Z zestawem „Beczkowa szóstka” i naszym webinarem jest to możliwe. Wybraliśmy sześć win, które pozwolą na poznanie ciekawych win dojrzewanych w beczkach podczas degustacji w domowym zaciszu.
Wybierz się z nami w wirtualną podróż do świata win beczkowych, pochodzących z różnych regionach winiarskich świata. Zaprezentujemy ciekawe apelacje, szczepy i efekty stosowania drewnianych beczek w różnych krajach.
Masz już zestaw w domu? Zapisz się na webinar „Wina beczkowe” w piątek, 26.02 o godz. 18:30.
Zamów i opłać zestaw do piątku, do 19.02.2021 do godziny 15:00, aby otrzymać go przed naszą transmisją. Jeśli nie zdążysz nie przejmuj się, zapisanie się na webinar umożliwi Ci oglądanie nagrania później (będzie dostępne przez 48 godzin).
Lżejsza wersja południowoamerykańskiego chardonnay, skupiona na ekspresji owocowości samej odmiany. Ręczna, staranna selekcja winogron. Tłoczenie całych kiści, bez użycia siarki. Fermentacja przebiegała w kadziach, tylko trzecia część wina w beczkach, drugo- i trzeciosezonowych. Wino połyskuje złotawo i zielono w kieliszku. Pachnie intensywnie cytrusami. W palecie wyczuwalne ananasy i grejpfruty z trwałym posmakiem. Średniej budowy wino, orzeźwiające i świeże. Idealne do sałatek warzywnych.
Absolutna klasyka kalifornijskiego winiarstwa i tamtejsza specjalność w kategorii win białych – czyli pełne, dojrzewające w beczce chardonnay. Nie jest to jednak przykład wina zdominowanego przez charakterystyczne elementy dębowe. W nosie wciąż dominuje owoc spod znaku ananasa i karmelizowanych gruszek, z wyraźnym waniliowym akcentem. Suknia koloru złota pozostawia na ściankach kieliszka gęste łzy będące zwiastunem mocnej budowy wina. W ustach pełne, o gładkiej, kremowej teksturze, z delikatną słodyczą drewna i bardzo łagodną kwasowością. To wino, schłodzone do temperatury ok. 12 stopni będzie świetnie pasować do cięższych dań na bazie ryb i owoców morza, cielęciny i szparagów w sosie holenderskim.
Owoce pochodzą z południowo-wschodniej części Cru Grabenacker, z blisko trzydziestoletniej parceli. Barwa ciemno purpurowa z fioletowymi refleksami. Gładkość i miękkość zawdzięcza dobrze poprowadzonej fermentacji malolaktycznej i obecności w dębowych beczkach. W bukiecie wiśnie w iście likierowym wydaniu, lekko przydymione, z niuansem kakao i drobnych owoców leśnych. W ustach konsekwentnie układają się czerwone owoce, dając przy tym świetny balans kwasowości.
Dobrze sprawdzi się do gulaszu wieprzowego, polędwiczek i serów z porostem białej pleśni.
Pełne i wyważone wino z małej, rodzinnej winiarni, które powstało w wyniku połączenia 3 odmian winorośli. W tej mieszance nie mogło oczywiście zabraknąć najbardziej rozpowszechnionej portugalskiej odmiany - touriga nacional, a stawkę uzupełniają alfrocheiro oraz aragonez (tempranillo). Ręcznie zbierane grona przenosi się ostrożnie w małych, 12-kilgoramowych skrzynkach prosto do znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie winiarni. Wino barwy ciemno-rubinowej stopniowo uwalnia aromaty wiśni, żurawiny i pitaji. W ustach lekko pieprzne, poukładane i skoncentrowane. Bardzo dobrze podkreśli smak comberu jagnięcego w rozmarynie i schabu ze śliwką.
Wino, które reprezentuje rzemieślniczą wręcz pracę winiarzy Sud-Ouestu w trosce o pielęgnowanie endemicznych odmian i prawdziwego stylu. Oprócz najważniejszej odmiany, jaką jest tannat, do jego produkcji użyto także pinenc i cabernet sauvignon. Każda winifikowana oddzielnie z 20-25dniową maceracją na skórkach. Po konwersji jabłkowo-mlekowej, gotowy kupaż dojrzewa przez 11 miesięcy we francuskich barrique, z których trzecią część stanowią beczki nowe. Intensywny nos z czarującymi nutami czerwonych i czarnych owoców, z nutą przypraw i lukrecji. W ustach szczere, okrągłe, dość pełne, z wyraźną lecz miękką taniną. Kaczka z pieprzem i górka jagnięca to jedne z optymalnych propozycji do łączenia.
Winnice ponad trzydziestoletnie znajdują się w podregionie Rioja Alta. Tutejsze siedlisko gwarantuje znakomitą jakość tempranillo i raczej klasyczny, dawny styl tego najsławniejszego, hiszpańskiego wina. Po fermentacji dojrzewało ono aż dwadzieścia cztery miesiące w beczkach z francuskiego dębu, by zyskać elegancję i trochę światowego szyku. Wiśniowo-pomarańczowe odcienie sukni wskazują na niezłą dojrzałość. Kakao, wanilia i karmel, mocno wypalone ziarna kawy, czereśnie, śliwki i nuty śmietanowe tworzą urozmaicony, charakterny bukiet. Wino jest mocne, ale przy tym bardzo przyjazne, ciepłe, czarujące aromatem. Na podniebieniu zrównoważone, ma szlachetnie łagodne taniny i długi finał. Pasuje do gulaszu, pieczeni z czerwonego mięsa.