Historia winnicy i gruntów rolnych w I Veroni sięga średniowiecza, kiedy to stanowiła część rozległych dóbr feudalnych w dolinie Arno, będących w posiadaniu rodziny Conti Guidi. Z tych czasów pochodzą ruiny wieży obserwacyjnej, która przypomina o starych dziejach posiadłości.
Pierwszy kamienny zbiornik fermentacyjny został zbudowany w roku 1809. Jego pozostałości nadal są widoczne w oryginalnych piwnicach winnicy. Majątek przechodził z rąk do rąk, aby z początkiem XX wieku stać się własnością rodziny Carlo Malesciego. Rodzina Malesci rozwija to przedsięwzięcie po dziś dzień. Nazwa I Veroni pochodzi od szerokich tarasów otaczających farmę, gdzie wiele lat temu suszono liście i ziarna tytoniu z doliny Arno. Dziś, gospodarstwo leżące kilkanaście kilometrów na wschód od Florencji, rozprzestrzenia się na 50 ha. Winnice obejmują 15 ha. Na 20 ha sadzone są oliwki. W roku 1996 kierownictwo firmy przejął Lorenzo Mariani. Wraz z enologiem, Emilio Monechim, rozpoczęli dzieło reorganizacji i specjalizacji w produkcji najwyższej jakości wina. W dwa lata później podjęto decyzję o nowych nasadzeniach, z których 90% stanowiło sangiovese. Do współpracy zaproszono nowego enologa – Andrea Paolettiego. Odtąd datuje się początek nieprzerwanego pasma sukcesów Azienda Agricola Chianti Rufina I Veroni. Posiadłość jest jednym z liderów jakościowych w Chianti Rufina. W 2007 roku ukończono prace nad uruchomieniem części hotelowej zapewniającej komfortowe warunki dla enoturystów chcących poznać klimat tej części Toskanii. Krajobraz zdominowany jest przez winnice z wiekowymi drzewami oliwnymi w tle, wzgórza cyprysów i majestatyczne dęby.
Sprawdź ofertę win od producenta I Veroni >
Przemysław Jurycki
Jego pasją są wszystkie rzeczy, które nabierają wartości wraz z upływem czasu. W towarzystwie epokowych bibelotów komunikuje się z magicznym światem wina. Absolwent Stosunków Międzynarodowych, oraz wieloletni specjalista sektora e-commerce. W wolnym czasie przenosi się w mechaniczny świat czasomierzy.