Szacuje się, że w Polsce spożycie jaj na osobę w ciągu roku wynosi 150 sztuk, z czego aż 10% tej konsumpcji przypada na święta Wielkiej Nocy. Na miękko, na twardo, smażone czy w koszulce, zapewne każdy z nas ma swoją ulubioną formę podania jajek oraz dodatki, z którymi uwielbia je pałaszować. Poniżej znajdziecie kilka propozycji przyrządzania jaj od naszej Uli Ożarowskiej z BARaWINO w Warszawie.
Jajka, a w zasadzie żółtka, ze względu bogatą konsystencję, sporą ilość nut pikantnych i umami, uwydatniają gorycz w daniu i należą do produktów, do których niełatwo jest dobrać odpowiednie wino, gdyż zmniejszają postrzeganie owocowości, słodyczy i ciała w winie. Podjęłam się tego wyzwania i do każdego przepisu stworzonego przez Ulę dobrałam wina z naszej oferty, które świetnie skomponują się z poniższymi daniami.
tapenada:
jajecznica:
Składniki na tapenadę zmiksować na gładką masę. Jajka rozbić ostrożnie, aby uzyskać równe, duże skorupki. Skorupki przelać wrzątkiem, osuszyć. Jajka wymieszać z odrobiną soli. W misce, w kąpieli wodnej, rozpuścić 30 g masła, wlać masę jajeczną, zmniejszyć ogień, mieszać do uzyskania kremowej konsystencji. Kiedy masa zacznie gęstnieć, zdjąć z ognia i dodać pozostałe masło, wymieszać.
Kremową jajecznicą wypełnić skorupki i położyć na każdej pół łyżeczki tapenady.
Do jajecznicy z tapenadą idealnie nada się hiszpańskie wino Fino del Lagar Electrico Montilla-Moriles DO, ze szczepu pedro ximenez, z bodegi Toro de Albalá, osadzonej w starej elektrowni, w gminie Aguilar de la Frontera, na południu kraju. W barwie czyste i przejrzyste, dość gęste i oleiste. Bukiet piękny, pobudzający apetyt: dojrzałe oliwki, limonka i charakterystyczna nuta drożdży. Dzięki swojej lekkiej słoności w ustach idealnie wpasuje się w intensywne smaki tapenady, a świeżość i kwasowość wina dopełni smak całego dania.
Jajka gotować na twardo przez 10 minut, przelać zimną wodą i włożyć do słoika.
Cebulę pokroić w kostkę, imbir obrać i pokroić w plasterki. Zagotować ocet, dorzucić cebulę, imbir i pieprz. Przestudzoną marynatą zalać jajka w słoiku. Trzymać przez noc w chłodzie.
W lodówce można przechowywać marynatę przez tydzień.
Do jajek w marynacie dobrze sprawdzi się słoweńskie wino Laški rizling Styria 2020, ze szczepu welschriesling, od producenta Ducal. Wino przeszło fermentację w betonowych jajach o pojemności 1000 litrów. Następnie dojrzewało na osadzie drożdżowym przez kilkanaście miesięcy, dzięki czemu nabrało złożoności. Strukturą przypomina wino pomarańczowe. Octowa marynata potrzebuje wina, które złagodzi jej kwasowy charakter. Taki będzie właśnie ten welschriesling, posiadający intensywny bukiet, pełen ziół i owoców tropikalnych, pełen świeżości i aromatyczności, z nutką pikantności.
majonez ziołowy:
Zagotować 1 litr wody z solą i octem, zmniejszyć ogień, tak, by woda przestała się gotować.
Jajka, po kolei, ostrożnie wlewać do posmarowanej masłem łyżki wazowej. Łyżkę zanurzyć w gorącej wodzie i przekręcić, tak, by jajko wpadło do wody. Rozlane w wodzie białko nakierować łyżką na żółtko, tak, by je równomiernie otoczyło. Jajka gotować 3-4 minuty, wyjąć łyżką cedzakową. Podawać na sałacie, z majonezem ziołowym i szczypiorkiem. Majonez ziołowy wykonać miksując na najwyższych obrotach przez 1-2 minuty wszystkie wyżej wymienione składniki na majonez ziołowy, poza olejem. Następnie wlać olej cienkim strumieniem i ubijać majonez ziołowy, aż zgęstnieje. Można go przechowywać w lodówce do 14 dni.
Jajka w koszulkach mają fanów na całym świecie i choć wyśmienicie smakują solo, te wzbogacone o majonez ziołowy i musujące wino z polskiej winiarni Equus na pewno przypadną do gustu, nie tylko, wytrawnym smakoszom. Wino Equus sekt brut zostało wytworzone metodą klasyczną (méthode traditionnelle), w której druga fermentacja odbywa się w butelce, ze szczepów pinot noir oraz chardonnay. Wyrafinowane bąbelki znajdujące się w winie, będą miały oczyszczający wpływ na naszą paletę, dzięki czemu rozpływające się żółtko nie zdominuje całego dania. Za to aromaty dojrzałych cytrusów, jabłek, gruszek, miodu lipowego, czy tostowe, jakie znajdziemy w winie, idealnie skomponują się z kremowym, ziołowym majonezem ze szczypiorkiem.
Paulina Jaworska
Przez wiele lat mieszkając w Londynie i pracując w branży gastronomicznej, chłonęła różne kultury, kuchnie świata, aż na dobre zajęła się winem. Jako sommelier w topowym klubie członkowskim miała okazję poznawać najlepsze wina świata. Wróciła do Polski z misją dzielenia się swoją pasją… najlepiej przy kieliszku dobrego wina.