Mamy wielkie szczęście. Od początku byliśmy firmą, która rodzinnej atmosfery nie wpisuje sobie tylko w ogłoszeniach o pracę. Rodzinną atmosferę tworzy u nas biuro w wielkim domu na Starych Bielanach, kot przybłęda, którego wszyscy karmimy trochę za bardzo, ogród, który działa lepiej niż klimatyzowane pomieszczenia do spotkań i wreszcie – relacje pomiędzy przełożonymi a pracownikami.
Pracowaliśmy, na mniejszą skalę, w trybie zdalnym i hybrydowym już przed pandemią. Prawdziwą rewolucję na rynku pracy przyniósł jednak, i to w skali globalnej, rok 2020.
Zresztą, pracownicy biurowi to tylko część naszej ekipy. Jesteśmy przecież zarówno e-commercem, jak i siecią sklepów stacjonarnych, mamy dwa wine bary, prowadzimy warsztaty winiarskie i wyprawy enoturystyczne. Czy da się zachować spójność zespołu i wysoką motywację w takich warunkach? Nam się udaje i chętnie podzielimy się dziś pięcioma sposobami na zachowanie efektywności zespołu, które działają w Kondrat Wina Wybrane.
Naszym sekretem są ludzie. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że nie ma w naszej firmie ani jednej osoby, która nie miałaby pasji do swojej pracy. Myliłby się ktoś, kto uznałby, że tylko tacy do nas przychodzą. Już gotowi winopijcy czy winiarze, kochający ten napój i chcący tę miłość głosić światu. Przychodzą do nas specjaliści w różnych dziedzinach – księgowości, marketingu, e-commerce. Niektórzy bez jakiejkolwiek wiedzy winiarskiej. Zakochują się później. Nasza rekrutacja działa, bo nie szukamy kompetencji na rynku, a ludzi z kompetencjami. Ta subtelna różnica odwraca proces rekrutacji – zamiast wieloetapowych akrobacji, rozbudowanych zadań, godzinnych testów, stawiamy na rozmowę i wzajemne dopasowanie. To procentuje w warunkach pracy zdalnej.
Byle nie stresujące gry terenowe! Chyba że bardzo lubicie. Z naszego doświadczenia wynika, że w procesie integracji pracowników kluczowe są nie duże emocje w małych dawkach (a tak często wyglądają doroczne pikniki firmowe z paintballem i karkówką), ale czas, przestrzeń i rozmowa. Jako szef dbam o to, abyśmy spotykali się też na naszych nieoficjalnych grillach, czy degustacjach w naszym pięknym biurze na Bielanach. Nie mamy wtedy napiętego harmonogramu imprezy, mamy za to czas, aby się poznać. Wino i jego degustacja także sprzyjają takim slow-integracjom, które naprawdę mają sens, nie są tylko wyświechtanym benefitem pracowniczym. Ogród i otaczająca nas przyroda sprzyjają rodzinnej atmosferze i budowaniu relacji w zespole.
Praca zdalna pozwala na elastyczność i oszczędność czasu, który wcześniej traciliśmy na dojazdy do pracy. Możemy pracować wtedy, kiedy mamy najwięcej energii i skupienia, a nie tylko wtedy, gdy jesteśmy w biurze.
Praca hybrydowa, czyli połączenie pracy zdalnej i stacjonarnej, może być korzystna dla work-life balance i motywacji. Dzięki pracy hybrydowej możemy dostosować naszą pracę do naszych potrzeb i preferencji. Możemy pracować w biurze, gdy potrzebujemy kontaktu z ludźmi i chcemy poczuć atmosferę biura, a pracować zdalnie, gdy potrzebujemy skupienia i ciszy. Praca hybrydowa może również pomóc w utrzymaniu równowagi między pracą, a życiem prywatnym, ponieważ umożliwia nam pracę wtedy, gdy mamy więcej czasu lub pozwala na oddech, gdy potrzebujemy zająć się innymi sprawami.
Można powiedzieć, że mamy szczęście. Ale urządziliśmy się tak z pełną świadomością i wiarą w efekty. Nasze biuro to duży dom na Starych Bielanach, otoczony zielenią. Kuchnia jest kuchnią domową, w której można zrobić prawdziwy obiad. Nie mamy tu zamkniętych gabinetów, za to mamy taras i cień w lecie.
Nie uciekamy stąd w lepsze miejsca, żeby się integrować, bo lubimy właśnie tutaj być razem.
I o ile nie każdy może sobie pozwolić na takie miejsce, czy to ze względu na budżet firmy, czy liczbę pracowników, to każdy na etapie projektowania przestrzeni biurowej powinien zadać sobie kilka pytań: Czy będzie przyjemnie spędzać tu każdy dzień? Czy chcę optymalizować przestrzeń i minimalizować koszty, czy maksymalizować komfort moich pracowników?
Oczywiście praca zdalna wymaga odpowiedniego podejścia i narzędzi, aby zespół działał sprawnie. Ważne jest, aby zespół miał dostęp do odpowiednich narzędzi do komunikacji i pracy, takich jak programy do zarządzania projektami, narzędzia do wirtualnych spotkań i komunikacji. Ważne jest, aby pracownicy mieli jasno określone cele i zadania, a każdy z członków zespołu ściśle określoną rolę.
Drogi do równowagi dla każdej firmy są inne. Naszą tajemnicą jest elastyczność i jednocześnie jasne określenie warunków pracy. Kiedy jesteś otoczony ludźmi pełnymi pasji, którzy wierzą w to, co robią, zarządzanie staje się łatwiejsze!
Anna Sułek
Swoją przygodę z winem rozpoczęła jeszcze na studiach pracując w urokliwej restauracji Wineport w Glasson Village w Irlandii. Tam też odbyła pierwszy kurs winiarski. Po powrocie do Polski przez ponad 9 lat związana z bankowością. Obecnie zarządza firmą Kondrat Wina Wybrane łącząc ze sobą dwie pasje: wino i finanse.