Dostawa Same Day Express i Comfort

Dostawa tego samego dnia w Warszawie. Sprawdź!

Darmowa dostawa

Darmowa dostawa zamówień powyżej 349 zł

Odbiór osobisty FedEx

Odbiór osobisty w blisko 4000 punktów FedEX

Dołącz do WG

Dołącz do WinoGrono i kupuj do 40% taniej

Nagrody za polecenia

Nagrody za polecenia znajomym

Outlet win

Kupuj do 20% taniej w outlecie

Jesteś zainteresowany ofertą?
Skontaktuj się z nami!
Restauracje, kawiarnie, sklepy
Wino i prezenty dla firm
Przemysław Jurycki
tel. 668 671 390
oferty@mkondrat.pl
przemyslaw.jurycki@mkondrat.pl
Jesteś zainteresowany ofertą?
Skontaktuj się z nami!
tel. 668 671 008
sklep@mkondrat.pl
(pon.-pt. w godzinach 9:00-17:00)
Oferta dla firm
Przemysław Jurycki
tel. 668 671 390
oferty@mkondrat.pl
przemyslaw.jurycki@mkondrat.pl
16 marca 2023

Czy wino można reklamować?

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś, że po otwarciu butelki i nalaniu wina do kieliszka, aromat nie był taki, jakiego byś się spodziewał. Co się stało i co możesz z tym zrobić?

dzien konsumenta blog miniatura

Na początku warto wspomnieć, że jeżeli wino było przetrzymywane przez ciebie w samochodzie, a na zewnątrz panowała temperatura powyżej 20˚C lub promienie słoneczne bezpośrednio padały na butelkę, a po otwarciu wino ma zwietrzałe aromaty, to niestety tego reklamować nie możesz. Wino zostało przegrzane i utlenione. To samo ma miejsce w momencie, kiedy przetrzymywałeś butelki w barku, szafce kuchennej lub innym miejscu w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas. Sklepy specjalistyczne dbają o to, abyś otrzymał produkt, który był przez cały czas przechowywany w odpowiednich warunkach, co gwarantuje jego jakość. Z tego też względu nie przyjmują zwrotów win, np. pozostałych po weselu (jeżeli nie wiesz, ile wina na wesele potrzebujesz, skorzystaj z naszego kalkulatora lub porad specjalisty w sklepie stacjonarnym). Wino to produkt spożywczy, który w niewłaściwych warunkach ulega zepsuciu, tak samo jak ser, mleko czy mięso. Myślę, że tych artykułów nie zostawiasz latem w samochodzie, na kilka dni, bo wiesz, czym to skutkuje.

Wino ze starej szafy czy stara szafa w winie?

Co jeśli kupiłeś wino i po powrocie do domu okazało się, że ma zapach mokrej ścierki, starej szafy lub namokniętego kartonu? Miałeś szczęście – trafiłeś bowiem na wino z wadą korkową. Czemu szczęście? Bo odsetek takich win jest naprawdę niewielki. Sprzedawca w sklepie, po analizie sensorycznej i stwierdzeniu, że dane wino jest wadliwe, wymienia je. Wracasz do domu ze świadomością, że wykryłeś wadę wina i jesteś o krok bliżej do bycia ekspertem.

Warzywna zupa z octem czy wiejskie podwórko?

Czasem wino może mieć zapach kapusty, cebuli, zgniłych jaj, spalonej zapałki, końskiej derki lub octu. W każdym z tych przypadków wino ma wadę, ale nie zawsze jest ona jako taka postrzegana. Jeżeli czujesz pierwsze trzy aromaty z wyżej wymienionych, to zapewne masz do czynienia z redukcją siarkową – wino do reklamacji.

Zapach spalonej zapałki sugeruje, że wino zostało zbyt mocno zasiarkowane. Jeżeli nie jest to nadmiernie intensywny aromat, możesz spróbować natlenić wino, czyli nalać do kieliszka i mocno nim zakręcić lub przelać wino do kieliszka za pomocą sprytnego urządzenia, jakim jest Vacu Vin Aerator. Jeśli to nie pomoże, udaj się do sprzedawcy.

Zapach octu w winie – wada. Reklamuj, chyba że aktualnie potrzebowałeś octu do celów kulinarnych, to wykorzystaj tę okazję, bo zrobić dobry ocet jest trudniej niż wino. Jeśli jednak wolisz polegać na ekspertach, to sięgnij po ocet winny Alemany, powstający na bazie odmiany cabernet sauvignon, z dodatkiem miodu.

Na koniec aromat końskiej derki lub, jak kto woli, wiejskiego obejścia. I tu pojawia się problem, bo jest to wada, ale jeżeli aromat nie jest zbyt intensywny, to jest to traktowane przez wielu specjalistów jako zaleta i rustykalny styl w winie. Nie jesteś pewien – udaj się do sklepu i zdaj się na specjalistę.

Cegła to czy bursztyn? A może piasek?

Oprócz niechcianych aromatów wino może mieć też dziwny kolor. Jeśli białe wino wpada w odcień bursztynu, a czerwone jest w kolorze cegły, to jest ono utlenione (chyba że białe wino było poddawane procesowi maceracji na skórkach, wtedy jego kolor może przypominać bursztynowy). Nie zawsze jest to wadą, a część win utleniana jest w sposób zamierzony. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to na nie wpływa, zachęcam do spróbowania Toro Albalá Marqués de Poley OlorosoMontilla-Moriles DO. Czasem zdarza się, że w winie powstaje osad. To też nie jest wada, lecz zaleta, bo sugeruje, że wino nie było mocno filtrowane i bliżej mu do wina naturalnego. Tendencję do wytrącania osadu mają również wina długodojrzewające, takie jak chociażby Château Clinet Pomerol AOC. Pamiętaj, zawsze gdy nie jesteś czegoś pewien, lepiej szczelnie zamknąć butelkę i udać się do specjalisty.

Jak wygląda reklamacja wina?

Gdy już stwierdzisz, że dane wino jest wadliwe lub gdy chcesz poznać opinię specjalisty, ważne jest, żebyś choć trochę się przygotował:

  • zamknij szczelnie butelkę, aby wino dodatkowo się nie utleniło,
  • pamiętaj, że butelka powinna być prawie pełna, a nie prawie pusta,
  • przygotuj dowód zakupu (jeśli jesteś klientem Winogrono, to twój zakup jest zarejestrowany, więc sprzedawca może polegać na historii zakupów),
  • udaj się czym prędzej do najbliższego sklepu Kondrat Wina Wybrane, nie odwlekaj tego w czasie,
  • pozwól specjaliście sprawdzić, czy wino jest wadliwe,
  • jeśli masz taką ochotę, porozmawiaj ze sprzedawcą na temat wina, nasza wiedza jest po to, abyś ty stał się specjalistą w tej dziedzinie, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Po stwierdzeniu wady sprzedawca wymieni wino na nowe. Jeśli jednak okaże się, że wino nie było wadliwe, to pamiętaj – uczymy się całe życie, a ty właśnie jesteś bogatszy o nowe doświadczenie.

mateusz hudyka

Mateusz Hudyka

A to już czytałeś?

Polecamy wina

Wino Toro Albalá Marques de Poley Oloroso Viejo Montilla-Moriles DO 500 ml
Dostępnośćduże ilości
140,00 zł
Bydgoszcz:niedostępny
Katowice:niedostępny
Rezerwuj Kraków:dostępny
KRAKÓW – BARAWINO:niedostępny
Poznań:niedostępny
Rezerwuj Warszawa:dostępny
Rezerwuj Warszawa - Muślinowa:dostępny
Wrocław:niedostępny
Zielona Góra:niedostępny
Wino Château Clinet Pomerol AOC 2018
Dostępnośćbrak
628,00 zł
Bydgoszcz:niedostępny
Katowice:niedostępny
Kraków:niedostępny
KRAKÓW – BARAWINO:niedostępny
Poznań:niedostępny
Warszawa:niedostępny
Warszawa - Muślinowa:niedostępny
Wrocław:niedostępny
Zielona Góra:niedostępny
Ocet winny Alemany cabernet sauvignon i z miodem (250 ml)
Dostępnośćduże ilości
45,00 zł

Zestawy

Polecamy zestaw

Europejska Szóstka
Dostępnośćduże ilości
270,00 zł
243,00 zł
Najniższa cena z 30 dni sprzed obniżki: 270,00 zł
-10%