Większość z Was świadomie bądź nie spotkała się ze stosowanymi w krajach winiarskich określeniami DOC, AOP, DOCG, IGP, IGT. Bardziej znane RESERVA bądź RISERVA też nie są Wam obce. Ale VDP? Co to takiego? I co do tego oznacza VDP.GG®? Warto w ogóle zawracać sobie tym głowę? Odpowiem krótko i zwięźle – warto! A dlaczego? Postaram się jak najprościej wyjaśnić.
Verband Deutscher Prädikatsweingüter to stowarzyszenie 200 najlepszych, a co też za tym idzie, najwyżej ocenianych winiarzy z całych Niemiec. Ciekawostką jest, że to jedna z najstarszych organizacji winiarskich na świecie, gdyż jej początek datuje się na rok 1910. Stworzona po to, aby kontrolować jakość niemieckich win. Kupując wino, które sygnowane jest znakiem winnego orła, masz pewność, że w butelce zamknięte jest wino wysokiej jakości. Skoro już wiesz, czym jest VDP, przejdźmy do tego, co Ty możesz z tego mieć.
Jak to często w świecie winiarskim bywa, VDP opiera jakość wina na miejscu pochodzenia. Według tej filozofii im mniejszy region, parcela, winnica, tym lepsza jakość. Aby to uporządkować, stworzono specjalny system klasyfikacji, który najczęściej przedstawia się w formie piramidy.
Podstawę piramidy tworzy VDP.GUTSWEIN, czyli wina charakterystyczne dla danej winiarni. Bardzo często są to wina, które jako pierwsze opuszczają piwnicę, aby pokazać trendy danego rocznika oraz styl winiarza. Nie ma tutaj wymogów odnośnie do użytych odmian winorośli, metod produkcji, z zastrzeżeniem, że są to wina dobrej jakości, a wydajność nie przekracza 75 hektolitrów na hektar. Kupując wino z tym oznaczeniem, masz pewność, że jego jakość będzie wyższa niż przeciętnego, niemieckiego wina.
Następny poziom to VDP.ORTSWEIN, czyli wino regionalne. Tutaj pierwsze skrzypce gra charakterystyka lokalnego terroir oraz regionalne odmiany winorośli. Wydajność z jednego hektara nie ulega zmianie, ale na etykiecie pojawia się miejsce pochodzenia. Wina najwcześniej pojawiają się na rynku 1 marca roku następującego po zbiorach. Przykładem takiego wina jest Karthäuserhof Eitelsbacher Alte Reben Riesling Trocken. Nie musisz dziękować, że masz już gotowca.
VDP.ERSTE LAGE®, czyli wina z chronioną nazwą pochodzenia. W tej kategorii znajdują się tylko wina najwyższej klasy, posiadające własny, unikatowy charakter i wytworzone z winogron mających najlepsze stanowiska uprawy w całym kraju. Ponadto, muszą być tworzone z dbałością o środowisko (ukłon w stronę ekologii). Do produkcji wina dopuszczone są tylko regionalne odmiany winorośli, maksymalna wydajność to 60 hektolitrów na hektar, zbiory tylko ręczne, a winogrona muszą osiągnąć fizjologiczną dojrzałość. Ponadto cały proces musi być zorientowany na jakość, a samo wino musi być zatwierdzone przez komisję weryfikacyjną. Na etykiecie podana jest nazwa miejscowości, winnicy oraz producenta, a także odmiana winogron, z których zrobione jest wino. Wina najwcześniej pojawiają się na rynku pod koniec kwietnia roku następującego po zbiorach.
Wisienką na torcie jest VDP.GROSSE LAGE®, czyli oznaczenie najwyższej jakości niemieckich win. W tej kategorii znajdują się perełki niemieckiego winiarstwa, wyróżniające się indywidualnym charakterem i oddaniem charakterystyki konkretnego miejsca. Wina tego typu mają potencjał dojrzewania, są wytworzone tylko z dopuszczonych, regionalnych odmian winorośli, rosnących na ściśle wytyczonych działkach, uprawiane z dbałością o środowisko. Wydajność to maksymalnie 50 hektolitrów na hektar, zbiory ręczne dojrzałych winogron, tradycyjne metody produkcji. Cały proces jest kontrolowany, a wina są sprawdzane i zatwierdzane przez komisję. Dodatkowo wina wytrawne dostają nazwę VDP.GROSSES GEWÄCHS i są butelkowane w specjalnych butelkach z wytłoczonym logo GG i symbolem winorośli. Czasem w drodze wyjątku oznaczenie GG nie jest wytłoczone na butelce, tylko podane na etykiecie, co ma miejsce w przypadku wina Karthäuserhof Riesling Trocken Grosses Gewachs. Na etykiecie podana jest nazwa winnicy, odmiana winogron oraz producent, bez podania nazwy miejscowości. Każde wino VDP.GROSSE LAGE® ma specjalne oznaczenie na kapturku. Wina słodkie najwcześniej pojawiają się na rynku 1 maja roku następującego po zbiorach, wytrawne białe 1 września, a czerwone 1 września, ale dopiero po dwóch latach dojrzewania. Jeśli interesują cię subtelnie słodkie wina najwyższej jakości, nie możesz przejść obojętnie wobec Karthäuserhof Riesling Kabinett Grosse Lage.
Wina słodkie dla wszystkich kategorii mają klasyczne określenia: Kabinett, Spätlese, Auslese, Beerenauslese, Trockenbeerenauslese, Eiswein.
Wybierając wino z orłem masz pewność, że to produkt wysokiej jakości. VDP stanowi 6% areału winnic niemieckich, ale tylko 3% rocznej produkcji, co pokazuje, że nie liczy się ilość, tylko jakość. Ze względu na wyśrubowane normy, ceny tych win są wyższe, lecz pamiętaj – płacisz za klasę wina, a te niemieckie były kiedyś najdroższymi winami świata, ale to już odrębna historia.
Chcesz poznać więcej naszych win z oznaczeniem VDP? Zajrzyj tutaj.
Autor: Mateusz Hudyka